Rzucenie palenia to trudny orzech do zgryzienia nie tylko dla palaczy, ale też autorów wszelkich kampanii społecznych i instytucji, które walczą z globalnym problemem nikotynizmu. Straszenie i wygrażanie się konsekwencjami palenia, uświadamianie o chorobach, pokazywanie okrutnych zdjęć czy działanie na nasze emocje to metody, które dotąd nie przyniosły spektakularnych efektów. Wśród metod leczenia uzależnienia od nikotyny pojawiła się „prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie”, a jej autor mówi: skupcie się na przyczynach, dla których palicie. Allen Carr, ze swoją Easyway, odniósł światowy sukces!
Historia prostej metody
Allen Carr, autor „Prostej metody jak skutecznie rzucić palenie”, uzależnił się od papierosów w wieku 18 lat. Wkrótce wypalał aż 100 papierosów dziennie i to doprowadzało go do rozpaczy. Próbował wielu metod, jednak żadna nie była skuteczna. Swój łatwy sposób na rzucenie palenia” Allen Carr odkrył, gdy miał 48 lat.
Autor nie jest psychoterapeutą ani lekarzem. Przez lata pracował w księgowości. Po przezwyciężeniu swojego nałogu zaczął leczyć palaczy, zdobywając w ten sposób światową sławę. Palacze z całego świata zaczęli zjeżdżać się do Londynu, aby uczestniczyć w jego konsultacjach. Napisał też książkę, która stała się światowym bestsellerem i została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków. Dziś na całym świecie funkcjonuje ok. 90 klinik wykorzystujących „prostą metodę jak skutecznie rzucić palenie.” W swoich klinikach Allen Carr udziela gwarancji, że z łatwością przestaniesz palić, lub dostaniesz zwrot pieniędzy. Jak można przeczytać we wstępie „Prostej metody”, współczynnik sukcesu przy wykorzystaniu tej metody wynosi 95%.
Na czym polega Easyway
W języku angielskim metoda Allena Carra nazywana jest Easyway. Nie dotyczy ona leczenia uzależnienia fizycznego, lecz psychicznego. Według autora kluczem do skutecznego rzucenia palenia jest zmiana podejścia palacza do samego palenia oraz sposobu, w jaki myśli on o papierosach i paleniu. Allen Carr twierdzi, że palacze błędnie interpretują przyczynę swojego palenia, a mianowicie wmawiają sobie, że palenie sprawia im przyjemność. Carr uważał, że palenie znosi poczucie głodu nikotynowego, a jego objawy pojawiają się już w momencie gaszenia poprzedniego papierosa. Ponadto, uczucie ulgi, którego doświadcza osoba uzależniona paląca papierosa jest stanem, w którym cały czas znajdują się osoby uzależnione, ale… niepalące. Według Allena Carra fizyczne uzależnienie od nikotyny znika już po kilku godzinach lub dniach w zależności od ilości wypalanych papierosów, a wszelkie objawy odstawienia papierosów są powodowane strachem i wątpliwościami co do decyzji o rzuceniu palenia. Carr twierdził, że to właśnie strach jest główną przyczyną tkwienia w uzależnieniu od nikotyny.
Jak to wygląda w praktyce?
W klinikach Allena Carra sesje prowadzi licencjonowany terapeuta. Każda z nich kończy się półgodzinnym ćwiczeniem relaksacyjnym. Wszyscy terapeuci to byli nałogowi palacze, którzy przestali palić dzięki metodzie Easyway. W trakcie seminarium jego uczestnicy oraz trener koncentrują się na powodach, dla których ludzie palą, a nie czynnikach, które przyczyniają się do rzucenia palenia. Allen Carr uważał, że straszenie konsekwencjami palenia niewiele daje, ponieważ każdy kto pali, wie, że to nie jest zdrowe, na paczkach znajdują się ostrzeżenia, a i tak ludzie sięgają po papierosy tak samo często.
Celem każdej sesji jest uwolnienie się od iluzorycznego przekonania, że palenie sprawia przyjemność lub daje wsparcie. Każdy palacz powinien pozbyć się poczucia krzywdy i straty, które towarzyszą mu przy rzucaniu palenia. Dokuczliwe jest również poczucie, że dokonuje on prawdziwego poświęcenia i wyrzeczenia, które jest silniejsze od niego. Tego również autor metody Easyway poleca się pozbyć, bo tylko w ten sposób uwolnimy się od lęku, który do tej pory nie pozwalał nam rzucić palenia.
Każda sesja trwa ok. 6 godzin i jest prowadzona w kilku- lub kilkunastoosobowych grupach. W leczeniu nie stosuje się leków ani żadnych środków zawierających nikotynę.
Czy „prosta metoda” jest skuteczna?
Aby skorzystać z metody opracowanej przez Allena Carra nie trzeba uczestniczyć w sesjach, które są płatne (każda klinika gwarantuje zwrot pieniędzy jeśli sesja okaże się nieskuteczna). Wystarczy chwycić za książkę. Wśród internautów jest wiele bardzo skrajnych opinii na temat skuteczności „samego czytania”, jednak sama ich ilość sugeruje, że po książkę sięgnęło już bardzo wielu palaczy zmagających się z nałogiem. Czy skutecznie?
Wśród opinii można znaleźć wiele głosów świadczących o natychmiastowym efekcie: „Nie wiem czy wytrwam, paliłam prawie 30 lat. Mijają właśnie 24 godziny od zapalenia mojego ostatniego papierosa. Jest okej – lekki niepokój co 2- 3 godziny. Dam radę, bo czuję się osobą niepalącą! To właśnie fenomen tej metody. Może nadal jestem jeszcze uzależniona od nikotyny, ale JESTEM NIEPALĄCA od 24 godzin” – pisze użytkowniczka forum.narkotyki.pl.
Na tym samym forum znajduje się również tyle samo opinii, że po pierwszym zapalonym papierosie po rzuceniu i po lekturze nałóg wraca ze zdwojoną siłą. Są również tacy, na których książka nie zrobiła żadnego wrażenia.
Jak zatem traktować metodę Allena Carra? Jak „dietę cud” wśród setek dróg do szczupłej sylwetki i zdrowego ciała? Czy może jak autentyczne odkrycie, które może uwolnić wiele osób od nałogu? Z pewnością nie należy przechodzić obok Easyway obojętnie, bo każdy sposób, który chociaż na chwilę odciągnie nas od destrukcyjnych i szkodliwych nałogów, jest tak naprawdę dobry.
Oprac. EB
fot. iStock
Źródła: strona internetowa Allen Carr’s Easyway Polska
„Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie”, Allen Carr, Wydawnictwo Betters, 2007