11 lutego br. w prawie 100 krajach na całym świecie będzie obchodzony Dzień Bezpiecznego Internetu. Tegorocznym obchodom towarzyszy kampania medialna pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet” („Let’s create a better Internet together”), która ma zwrócić uwagę na fakt, że każdy internauta może się przyczynić do tego, aby Internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. W ramach obchodów organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i osoby prywatne do wspierania tego przedsięwzięcia przez organizację lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych ludzi w Internecie.

Jak co roku, centralnym punktem obchodów DBI w Polsce będzie konferencja dla przedstawicieli sektora edukacyjnego oraz profesjonalistów pracujących z dziećmi, która odbędzie się 11 lutego br. w warszawskim Multikinie w centrum handlowym Złote Tarasy. W programie spotkania znajdą się: konferencja prasowa, wykład otwierający, debata ekspercka poświęcona pozytywnemu wykorzystaniu Internetu oraz prezentacja nowych inicjatyw edukacyjnych. Szczegółowy plan konferencji dostępny jest na stronie: http://www.saferinternet.pl/pl/program-obchodow.

Na stronie organizatora znajdują się także liczne materiały edukacyjne i informacyjne, które mogą stać się inspiracją do podejmowania działań w kierunku tworzenia lepszego Internetu, czyli bezpiecznego i bardziej przyjaznego dla dzieci i młodzieży.

W 2013 roku Dzień Bezpiecznego Internetu był obchodzony 5 lutego, a jego tematem przewodnim były prawa i obowiązki cyfrowego obywatela. Działaniom towarzyszyło hasło „Serfuję. Respektuję”.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku jest organizowany przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatora unijnego programu Safer Internet.  

Opracowanie na podstawie informacji prasowej http://www.saferinternet.pl/
f
ot. materiały Safer Internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *