Dobiegł końca konkurs zorganizowany przez Fundację Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych
i Terapeutycznych FIRST w ramach ogólnopolskiego projektu społecznego „Wyloguj się do życia”. Spośród pięciu najwyżej ocenionych przez internautów prac, jury wybrało najlepszy komiks. Zwycięzcą została klasa 3A z Gimnazjum w Otmuchowie. Duża liczba niezwykle ciekawych prac spowodowała, że jury postanowiło dodatkowo wyróżnić dwie klasy, które otrzymają nagrody specjalne.

Jak podaje organizator konkursu, zwycięski komiks w oryginalny sposób łączy technikę kolażu zdjęć i grafiki komputerowej. Co więcej, jury doceniło ironiczny, a zarazem humorystyczny sposób, w jaki uczniowie przedstawili sytuację, w której równowaga pomiędzy uczestnictwem w wirtualnym i realnym świecie jest zaburzona. Z przedstawionej historii wybrzmiewa jednak optymistyczny przekaz: nigdy nie jest za późno, aby zmienić coś w swoim życiu na lepsze. Jako nagrodę główną zwycięska klasa otrzyma voucher na trzydniową wycieczkę w Polsce.

W związku z bardzo wyrównanym poziomem i dużą liczbą interesujących komiksów jury podjęło decyzję o przyznaniu dwóch specjalnych wyróżnień.

Pierwsze z nich otrzymała klasa 3B z Gimnazjum im. Marii Dąbrowskiej w Russowie, która w oryginalny sposób podjęła temat uzależnienia od Internetu. Zamiast przedstawić nadmiernie korzystającego z komputera nastolatka, uczniowie zwrócili uwagę, że takie zagrożenie może dotyczyć również rodzica. Komiks opowiada także o tym, jak nadużywanie Internetu może odbić się na relacjach z najbliższymi. Nagrodę specjalną (zestaw klasycznych filmów) za nieszablonową interpretację hasła przyznał Mateusz Kirstein, dyrektor zarządzający Domu Produkcyjnego Film Produkcja.

Drugim komiksem, który zasłużył w oczach jurorów na specjalne wyróżnienie, jest praca przygotowana przez klasę 3A z Gimnazjum nr 49 w Krakowie. Tatiana Mindewicz-Puacz, prezes Fundacji FIRST, oraz Danuta Muszyńska, kierownik działu Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, dostrzegły, że duża różnorodność użytych technik plastycznych (zdjęcia, rysunek, wyklejanka) świadczy o zaangażowaniu we wspólną pracę całej grupy. Przede wszystkim jednak uczniowie wykazali się kreatywnością. Narracja komiksu opiera się na wymyślonej grze komputerowej, której celem jest zachęcanie do aktywności poza światem wirtualnym. Zdaniem jury taki przekaz idealnie wpisuje się w założenia całej kampanii. Jako nagrodę specjalną autorzy pracy otrzymają zestaw książek edukacyjnych ufundowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN.

W dniu ogłoszenia wyników konkursu na oficjalnej stronie projektu (www.wylogujsie.org) oraz na YouTube zaprezentowano także pełną wersję filmu „Wyloguj się do życia”, który jako element pakietu edukacyjnego dla szkół gimnazjalnych stanowił inspirację dla uczniów podczas pracy nad konkursowym komiksem.

Zarówno konkurs, jak i pakiet edukacyjny są częścią organizowanej przez Fundację FIRST akcji „Wyloguj się do życia”. Projekt ma uświadomić rosnące zagrożenie uzależnieniem od komputera i Internetu, promować racjonalne korzystanie z tych narzędzi i zachęcać do zachowania równowagi w funkcjonowaniu w rzeczywistości realnej i wirtualnej.

Projekt „Wyloguj się do życia”  jest  finansowany z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i realizowany we współpracy z Krajowym Biurem ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Autorem i realizatorem projektu jest Fundacja Innowacyjnych Rozwiązań Społecznych i Terapeutycznych – FIRST.

Opracowano na podstawie informacji prasowej Fundacji FIRST
fot. Fundacja FIRST

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *