Kobiety z obsesją na punkcie Facebooka i Twittera oraz zakupów przez internet mogą zrzucić winę na swoje geny. Zdaniem naukowców, uzależnienie od internetu podobnie jak od nikotyny jest dziedziczne i częściej występuję u pań – informuje Telegraph.
To, jak wyglądamy i kim jesteśmy, określają nasze geny, w których zakodowany jest cały wzorzec ludzkiego organizmu. Geny rządzą ekspresją cech genetycznych i stanowią o ich odmienności, co pozwala odróżnić jedną osobę od drugiej, ale od nich zależy jeszcze coś. Najnowsze badania dowodzą, że podobnie jak w przypadku innych nałogów, geny determinują także uzależnienie od internetu.
Uzależnienie od internetu nie jest wytworem naszej wyobraźni. Naukowcy i terapeuci są coraz bliżej wyjaśnienia tego problemu – zapewnia dr Christian Montag z Uniwersytetu w Bonn. – W grupie badanych wykazujących problematyczne zachowania internetowe, wariant ten występuje częściej zwłaszcza u kobiet – dodaje. Dr Montag twierdzi, że znaleziono u ludzi konkretny gen, który odpowiada za ciągłą potrzebę „bycia mobilnym”. Z biologicznego punktu widzenia uzależnienie od internetu ma te same przyczyny genetyczne, co uzależnienie od palenia. Co ciekawe, problem ten, w większości występuje u kobiet.
W ciągu ostatnich lat naukowcy z Bonn przeprowadzili wywiad w sumie z 843 osobami na temat ich nawyków internetowych. Z analizy ankiet wynikało, że aż 132 mężczyzn i kobiet należało do grupy osób z zauważalnym problemem. Jak przyznawali badani, wszystkie ich myśli w ciągu dnia krążą wokół internetu, a brak dostępu do niego powoduje złe samopoczucie, a nawet rozdrażnienie i wybuchy gniewu.
Następnie porównano charakterystykę genetyczną osób z problemem uzależnienia od internetu i tych, zaliczonych do „zdrowej” grupy kontrolnej. Okazało się, że większość z grupy 132 nałogowych internetowych surferów miało ten sam wariant genu, który uprzednio powiązano z nikotynizmem.
Jak przyznają naukowcy, niezbędne jest przeprowadzenie kolejnych badań, ale dotychczasowe dane już pokazuję, że przyczyn uzależnienia od internetu można upatrywać w ludzkich genach. Jeżeli jeszcze lepiej zrozumiemy te zależności, będziemy mogli prowadzić dalsze badania nad wskazaniem leczenia tego uzależnienia – zapewniają naukowcy. (PAP)
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl