Fundacja Inspiratornia rusza z programem bezpłatnych porad prawnych. Mogą z nich skorzystać zarówno osoby doświadczające problemów z prawem z powodu używania narkotyków, jak i ci, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat prawa narkotykowego w Polsce. Pomoc jest świadczona osobom z całego kraju za pośrednictwem witryny internetowej. 

 

Zgodnie z art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto wbrew przepisom posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Rocznie zatrzymywanych jest średnio 30 tys. osób, z których większość stanowią młodzi ludzie eksperymentujący z narkotykami, posiadający ich nieznaczne ilości (1-3 gramy) oraz osoby uzależnione. Akcja Fundacji Inspiratornia jest więc skierowana przede wszystkim do tych, którzy mają problemy z prawem z powodu posiadania nieznacznych ilości narkotyków na własny użytek.

Osoby te często nie znają prawa i nie wiedzą, co mogą zrobić w sytuacji, gdy zostały zatrzymane przez policję – mówi Agnieszka Sieniawska z Fundacji Inspiratornia i koordynatorka Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych. – Wśród ponad 400 osób, które zgłosiły się do mnie w ciągu ostatnich 5 lat, zdecydowana większość nie zdawała sobie sprawy z tego, że może podjąć terapię czy skorzystać ze znowelizowanego artykułu 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – dodaje.

Tymczasem w Polsce od 2 lat prokuratura lub sąd – w ściśle określonych okolicznościach – może podjąć decyzję o odstąpieniu od ścigania. Warunkiem jest jednoczesne wystąpienie trzech przesłanek:

  • osoba posiada niewielką ilość narkotyku,
  • narkotyk posiada na własny użytek,
  • zostanie stwierdzona niska szkodliwość społeczna czynu.

Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, więc aby dowiedzieć się, jak dochodzić swoich praw w przypadku zatrzymania z powodu posiadania narkotyków, można skontaktować się z Fundacją Inspiratornia. Rozwiązaniem może być również podjęcie terapii (np. udział w programie terapeutycznym Candis czy profilaktycznym Fred Goes Net), ponieważ prokurator może zawiesić postępowanie karne, jeżeli osoba uzależniona lub używająca szkodliwie substancji psychoaktywnej zechce poddać się leczeniu lub wziąć udział w programie edukacyjno-profilaktycznym.

Więcej o programie Candis: https://uzaleznienie.com.pl/tags/candis.html

Chcemy popularyzować wiedzę na temat możliwości podjęcia terapii i udziału w programach profilaktycznych, aby w ten sposób pomagać osobom, które mają problemy z narkotykami. Jednak przede wszystkim nieodpłatnie przygotowujemy pisma procesowe, udzielamy porad i konsultacji prawnych. W sytuacji, gdy dana osoba ma wytoczoną sprawę, umiemy jej skutecznie pomóc – mówi Maja Ruszpel, organizatorka akcji.

Fundacja Inspiratornia zaprasza osoby mające problemy prawne w związku z używaniem narkotyków do bezpośredniego kontaktu online. Porady są realizowane w ramach akcji „Miasto Wciąga” drogą mailową: miastowciaga@gmail.com lub telefoniczną: 606 662 355. Istnieje także możliwość kontaktu przez portal Facebook: www.facebook.com/miastowciaga

Akcja realizowana jest z funduszy Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Opracowano na podstawie informacji Fundacji Inspiratornia

fot. iStock

Komentarze

Bubbs2014-03-17 14:03:22

i to jest wporzo akcja :) ale i tak psiarnia i prokuratory zawsze dopierdalają bo liczą sie statystyki . Jak Pale mnie to zawsze dziwi czy komuś sie zdrowie psuje,czy komuś dzieje sie krzywda czy to za pieniądze innych ?? nieeee to tylko za moje pieniądze( które mogło by dostawać państwo a nie dila) za moje zdrowie ( o które i tak państwo dba jak muslim o żone) nie rozumie tego kraju i za te wszystkie ich podejścia zaczynam go nienawidzieć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *