Menu

„Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej” – rozstrzygnięcie konkursu

„Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej” – rozstrzygnięcie konkursu

Dobiegła końca II edycja konkursu dla dziennikarzy pt. „Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej” organizowanego przez  Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej. Jego laureatem został Maciej Stasiński z „Gazety Wyborczej” – autor wywiadu z Jamesem Pugelem pt. „Trawka? Błahy problem”.

Celem inicjatywy było wyróżnienie najlepszych prac dziennikarskich dotyczących obecnej polityki narkotykowej w Polsce i na świecie. - Zależało nam na rozwoju racjonalnej, merytorycznej oraz opartej na wiedzy i dowodach naukowych debaty na temat narkotyków oraz na tym, aby media traktowały politykę narkotykową jako jeden z obszarów zdrowia publicznego – mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej z Open Society Foundations - Nasza inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem środowiska dziennikarskiego. Na konkurs nadesłano ponad 30 prac, z których jury wyróżniło aż 4 – dodaje.

Zeszłoroczni laureaci zostali nagrodzeni możliwością uczestnictwa w międzynarodowych konferencjach poświęconych polityce narkotykowej: International Drug Policy Reform Conference w Denver (USA) i Harm Reduction International Conference w Wilnie (Litwa). - Po sukcesie I edycji zdecydowaliśmy się na kontynuację konkursu. W roku 2014 nagrody to stypendia i udział w międzynarodowej konferencji Harm Reduction 2nd European Conference w Bazylei – wyjaśnia Malinowska-Sempruch.

Patronem konkursu od początku jego istnienia jest magazyn Press. Tegorocznym partnerem były także Collegium Civitas oraz Polska Sieć Polityki Narkotykowej, która wspierała konkurs organizacyjnie i merytorycznie. - Po zapoznaniu się ze wszystkim zgłoszeniami widzimy, że media w Polsce coraz częściej śledzą i opisują następujące z dnia na dzień zmiany w światowej polityce narkotykowej, a także bardzo racjonalnie podchodzą do polskiego prawa narkotykowego, widząc potrzebę jego modyfikacji  – mówi Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

W tym roku jury, w skład którego wchodzili: Jacek Żakowski (przewodniczący) oraz laureaci zeszłorocznego konkursu, postanowiło nagrodzić 4 dziennikarzy:

I MIEJSCE: Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej za wywiad z Jamesem Pugelem pt. „Trawka? Błahy problem”
http://wyborcza.pl/magazyn/1,135762,15294042,Trawka__Blahy_problem.html

II MIEJSCE: Martyna Dominiak z Krytyki Politycznej za wywiad z Annie Machon pt. „Zakazywać odrobiny zioła? Ile to wyrządziło szkód?”
http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/narkopolityka/20130814/machon-zakazywac-odrobiny-ziola-ile-wyrzadzilo-szkod

III MIEJSCE: Artur Domosławski z tygodnika Polityka za wywiad z Julio Calzadą pt. „Marihuana to nie jest zwykły produkt”
http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/narkopolityka/20140228/calzada-marihuana-nie-jest-zwykly-produkt

WYRÓŻNIENIE: Rafał Betlejewski z Polskiego Radia RDC za audycję pt. „Różne strony narkotyków”
http://www.rdc.pl/publikacja/miedzy-innymi-betlejewski-rozne-strony-narkotykow/

Opracowano na podstawie informacji Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej
fot. redakcja

Skomentuj
powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl