Menu

Pozytywne rodzicielstwo

Pozytywne rodzicielstwo

Bliska relacja z własnym dzieckiem pomoże chronić je przed narkotykami i uzależnieniem. Jednak zdrowa relacja, podobnie jak solidna konstrukcja, musi wznosić się na solidnym fundamencie. W przypadku rodziny takim fundamentem jest wzajemne poszanowanie i zrozumienie we wspólnych obszarach codziennego życia.

KOMUNIKACJA Z DZIECKIEM

Dobry kontakt z dzieckiem pozwoli Ci na bieżąco uczestniczyć w jego życiu i mierzyć się z potencjalnymi problemami w ich wczesnym stadium. Nieoceniona w tym względzie jest zdolność komunikacji, a co za tym idzie - znajomość kilku istotnych reguł, którym podlega.

Zanim rozpoczniesz rozmowę, odpowiedz sobie na pytanie, czy jesteś w stanie skupić się na niej w 100% i czy wiesz, jakie tematy chcesz poruszyć. Jeżeli tak, zbierz myśli i przejdź do działania. Staraj się być cierpliwy.

Pamiętaj, że to, jak się potoczy rozmowa zależy od Ciebie, a dokładniej od twojej postawy i sposobu w jaki zadajesz pytania. Dziecko chętniej opowie Ci o swoich problemach, gdy spotka się z twoją uwagą, a nie oceną lub oskarżeniami. Może zamiast pytania: „Jak wpakowałeś/aś się w te kłopoty?” wykaż zainteresowanie: „Mamy do czynienia z trudną sytuacją. Jak myślisz, co można z tym zrobić?”. Takie podejście dodatkowo wyrabia w dziecku nawyk myślenia skierowanego na szukanie rozwiązania problemu, a nie sposobu unikania odpowiedzialności.

Zdarza się, że rozmowa z dzieckiem wywołuje silne emocje, przez które trudno o zachowanie właściwej postawy. Gdy tak się dzieje, masz kilka możliwości. Monitoruj stan swoich uczuć i myśli. Dzięki temu masz szansę zauważyć rosnącą frustrację i podjąć odpowiednie kroki zanim sytuacja wymknie się spod kontroli. Jeżeli jednak stwierdzisz, że masz dość, lepiej przerwij rozmowę i daj sobie trochę czasu na przemyślenie problemu. Zawsze możesz wrócić do niej później.

Wskazówki:

  • okazuj zrozumienie i zainteresowanie;
  • słuchaj uważnie;
  • unikaj negatywnych emocji i ocen;
  • zachęcaj do szukania rozwiązań.


MOTYWOWANIE DO PODEJMOWANIA DZIAŁAŃ

Rodzice zachęcający swoje dziecko do przejmowania inicjatywy i podejmowania działań zaszczepiają mu przekonanie o własnej skuteczności. Pewność siebie ułatwia zawieranie nowych znajomości i wychodzenie z problematycznych sytuacji. Motywuje także do poznawania własnych talentów oraz korzystania z nich. Właściwa postawa rodziców utrwala w dziecku trzy główne przekonania:

Jestem w stanie to zrobić!

Taki komunikat może oznaczać, że rodzice:

  • pomagają rozłożyć duży problem na kilka mniejszych;
  • zachęcają do dzielenia się swoimi sukcesami, a zarazem przypominają o tych wcześniejszych.


Moje pomysły są dobre!

Dziecko przekonuje się, że jego pomysły są dobre, gdy rodzice:

  • słuchają tego, co ma do powiedzenia;
  • biorą pod uwagę jego osobiste plany i zachęcają do udzielania się przy omawianiu wspólnych problemów.
powrót na górę
Napisz do nas!
Na pytania naszych Czytelników odpowiada dr med. Bohdan T. Woronowicz.
Wystarczy wypełnić poniższy formularz.

Odpowiedzi będą publikowane anonimowo na stronach portalu.
Przesłane w formularzu dane pozostają do wiadomości Redakcji.
Wyrażam zgodę na publikację w serwisie UZALEŻNIENIE.com.pl