Początki zawsze bywają trudne. Zwłaszcza wtedy, kiedy rzuca się nałóg. Pierwszych kilka dni często decyduje o tym, czy nasza walka z uzależnieniem będzie wygrana. Jak wytrwać pierwszy okres rzucania palenia? Odpowiedź znajdziesz poniżej. 

W pierwszych dniach powstrzymywania się od palenia warto:

  • unikać miejsc, w których dozwolone jest palenie;
  • pić duże ilości wody (niegazowanej) i soków owocowych;
  • unikać picia alkoholu, który utrudnia kontrolowanie zachowań i często towarzyszył paleniu;
  • starać się nie przebywać w miejscach, które najczęściej wiązały się z paleniem;
  • Starać się ograniczyć te czynności, które dotychczas najczęściej wiązały się z paleniem;
  • starać się wykonywać ćwiczenia fizyczne, uprawiać sport;
  • poszukać osób, które już od lat nie palą i zapytać, jak sobie radziły w początkowym okresie niepalenia i jak sobie radzą obecnie.

Jeżeli brakuje czegoś w ustach warto spróbować coś gryźć (np. marchewkę, kalarepę, jabłko), żuć gumę, ssać cukierki o odświeżającym smaku (np. miętowe) lub łuskać pestki słonecznika czy dyni.

Jeżeli nie wiadomo co robić z rękoma – można zajmować je innymi przedmiotami trzymając w palcach np. ołówek, spinacz, monetę czy zapomnianą już kostkę Rubika.

Stosować zasadę HALT tzn. nie być głodnym (ang. Hungry), złym (Angry), samotnym (Lonely) i zmęczonym (Tired).

Ponad dwadzieścia lat temu, dzięki korzystaniu z tych właśnie propozycji, udało mi się zaprzestać palenia. Jednocześnie miałem jednak świadomość, że zapalenie „tylko jednego papierosa” spowoduje powrót do palenia, a kiedyś znowu będę starał się przestać i wówczas będę musiał cierpieć, jak w pierwszych dniach. Z drugiej strony ilekroć przychodziła mi do głowy myśl, żeby zapalić pojawiał się żal przed utratą tych godzin, dni, a później miesięcy i lat bez papierosa, porannego kaszlu i „braku tchu”. Stan ten trwa do dnia dzisiejszego. Ty także masz szansę! Życzę wytrwałości i powodzenia.

Autor: dr med. Bohdan T. WoronowiczAkmed Centrum Konsultacyjne

(Tytuł i lead pochodzą od redakcji; oprac. red. EB)
fot. iStock

Komentarze

dANIEL2013-10-28 23:33:56

głupoty ;p nie pale 54 dzień a piję dużo alkoholu a nawet za dużo poprostu silna wola nie pale to nie pale pierwsze 2 tygodnie były mocne a teraz coraz lepiej:p nic na siłe, rano wstałem i powedziałem sobie że nie pale i do tej pory dziekuje

e.2013-08-16 10:10:47

Chryz, więcej optymizmu :) To od Ciebie zależy, na co i na kogo patrzysz i gdzie się znajdujesz, z kim się spotykasz. W rzucaniu każda wymówka jest wystarczająco dobra.

Chryz2013-08-07 20:57:59

Tak najlepiej w ogole nie wychodzic z domu w tym problem ze wszedzie widzi sie osoby palace i czesto nie ma sie wplywu na to gdzie sie znajduje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *