Marihuana to jeden z najpopularniejszych narkotyków. Ma postać suchej, zielono-brązowej mieszanki liści, kwiatów, łodyg i nasion konopi indyjskich. Głównym składnikiem psychoaktywnym w marihuanie jest tetrahydrokannabinol (w skrócie THC). 

 

Wpływ na mózg

Marihuanę z reguły stosuje się w ręcznie skręcanych papierosach (tzw. skrętach lub blantach), albo fajkach, także tych wodnych. Dym palonych konopi ma intensywny i charakterystyczny zapach. Marihuana może być również mieszana z żywnością, albo parzona jak herbata.

Kiedy marihuana jest palona, tetrahydrokannabinol szybko przenika z płuc do krwi i trafia do mózgu oraz innych organów. W przypadku spożycia w formie żywności lub napoju THC absorbowany jest nieco wolniej. Niezależnie jednak od sposobu przyjmowania, narkotyk działa na receptory kannabinoidowe w mózgu. Receptory te są zazwyczaj aktywowane przez związki chemiczne podobne do THC, nazywane endokannabinoidami, takie jak anandamid. Występują one naturalnie w organizmie i są częścią neuronowej sieci komunikacyjnej, która odgrywa ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

Wpływ na życie

Badania jednoznacznie wskazują, że marihuana może powodować lub pogłębiać problemy w codziennym życiu. W przypadku osób zażywających duże ilości tego narkotyku zauważa się niższe zadowolenie z życia, gorsze zdrowie psychofizyczne, kłopoty w związkach partnerskich oraz mniejsze sukcesy w nauce i karierze zawodowej. Jeśli marihuanę zaczyna się stosować w okresie dojrzewania, negatywne skutki mogą się utrzymywać przez wiele lat.

Ostatnie testy, w których uczestniczyły osoby zażywające marihuanę w okresie dojrzewania, ujawniły negatywny wpływ tego narkotyku na obszary mózgu odpowiedzialne za naukę i pamięć. Natomiast badania perspektywiczne (obserwacje prowadzone na przestrzeni lat) wykazały, że osoby, które zaczęły palić duże ilości marihuany będąc nastolatkami, utraciły nawet 8 punktów IQ. Co istotne, ich zdolności poznawcze nie zostały przywrócone nawet po zaprzestaniu zażywania konopi. W przypadku osób, które zaczęły palić marihuanę jako dorośli, nie zauważono podobnego spadku ilorazu inteligencji.

Inne skutki zdrowotne

Zażywanie marihuany negatywnie wpływa na zdrowie. Skutki uboczne mają charakter krótko- i długoterminowy. Narkotyk ten szczególnie niekorzystnie działa na psychikę oraz układy krążenia i oddechowy.

Marihuana krótko po wypaleniu przyspiesza akcję serca o 20-100 proc. Stan taki może się utrzymywać nawet do 3 godzin. W związku z tym, specjaliści szacują, że użytkownicy konopi mają niemal pięciokrotnie większe ryzyko zawału serca, zwłaszcza w pierwszej godzinie po zażyciu narkotyku. U osób starszych lub mających problemy z sercem zagrożenie zawałem serca dodatkowo wzrasta.

Czy marihuana uzależnia?

Wbrew powszechnie panującej opinii, tak – marihuana uzależnia. Badania wskazują, że problem ten dotyczy około 9 proc. zażywających. Liczba ta wzrasta do 17 proc. w przypadku osób, które zaczynają palić w młodym wieku, i aż do 25-50 proc. wśród sięgających po ten narkotyk codziennie. Uzależnieni próbujący przestać palić wykazują typowe objawy abstynencyjne, w tym nerwowość, bezsenność, spadek apetytu, niepokój.

Wzrost siły

Z badań nad marihuaną skonfiskowaną w ostatnich latach przez policję wynika, że w ciągu minionych dekad zawartość THC w suszu znacznie się zwiększała. W 2009 roku stężenia THC w marihuanie wynosiło średnio 10 proc., w porównaniu z 4 proc. w latach osiemdziesiątych.

Fakt ten może potęgować negatywne reakcje organizmu. W praktyce, wzmocnienie „siły” narkotyku jest zauważalne m.in. przez pracowników szpitali, którzy notują wzrost liczby pacjentów zgłaszających się na pogotowie w związku z zażyciem marihuany.

Oprac. NewsNet
fot. iStock

Źródło: http://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/marijuana

Komentarze

asdasd2014-08-05 13:34:17

Co za przygłup to pisał. Bladego pojęcia nie masz/

Redakcja2014-05-27 07:28:26

wolnekonopie - Dziękujemy za komentarz. Wszystkie nasze teksty opieramy na wiarygodnych źródłach - w tym wypadku jest to artykuł pochodzący ze strony amerykańskiego Instytutu ds. Nadużywania Narkotyków. Podajemy odnośnik do tekstu: http://www.drugabuse.gov/publications/drugfacts/marijuana

wolnekonopie2014-05-17 18:09:56

hahahha skad wy to bierzecie XD pier...

Palacz2013-06-25 17:46:45

"parzona jak herbata" ? THC nie jest rozpuszczalne w wodzie. THC rozpuszczalne jest w tłuszczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *