W warszawskich i łódzkich klubach pojawiły się różowe ulotki z symbolem czarnej dłoni. Napis na nich – „Chcesz kupić jointa lub kreskę? To przyłóż rękę” – prowokuje i nie pozostawia obojętnym. Jest to druga część akcji społecznej „Miasto Wciąga” adresowanej do osób zażywających narkotyki. Realizuje ją Fundacja Inspiratornia. 

Organizatorzy akcji, działając we współpracy z wybranymi klubami muzycznymi i klubokawiarniami w Łodzi i Warszawie, umieszczają ulotki na ścianach i lustrach toalet, ponieważ to właśnie tam najczęściej dochodzi do przyjmowania narkotyków. – Nasza akcja ma dwa cele. Pierwszy to dotarcie do osób okazjonalnie sięgających po narkotyki z informacjami na temat sposobów ograniczenia używania narkotyków i zmniejszenia ryzyka powodowanych przez nie szkód. Drugi zaś to wzbudzenie świadomości obywatelskiej – na ile każdy z nas kupując, nawet sporadycznie, jointa, kokainę, heroinę przykłada rękę do rozwoju narkobiznesu. Po dotknięciu ulotki, pod wpływem ciepła dłoni, czarna farba znika i pojawiają się informacje, z których można dowiedzieć się, jakie są roczne dochody karteli narkotykowych.mówi Maja Ruszpel, pomysłodawczyni i autorka akcji. – Szacuje się, że aż 208 milionów ludzi sięga rocznie po narkotyki. Jednak kupując je raczej nie myślimy o tym, że właśnie wsparliśmy wojny gangów narkotykowych w Meksyku czy wyzysk rolników z Afganistanu. Ważne, by mieć tego świadomość i zastanowić się, czy naprawdę chce się do tego przykładać rękę. – dodaje.

Ulotki są przyklejone do ścian w formie bloczków po 10 kartek – każdy może oderwać jedną z nich i zabrać ze sobą. Autorem projektu jest Robert Poryzała, architekt i grafik współpracujący z agencjami reklamowymi i organizacjami pozarządowymi.

Nieodłącznym elementem akcji „Miasto Wciąga” są dyżury pracowników Fundacji Inspiratornia w wybranych klubach i klubokawiarniach, poświęcone profilaktyce i edukacji, a skierowane do osób zażywających narkotyki. – Będziemy informować o możliwości wzięcia udziału w programach profilaktycznych, takich jak FreD goes net, którego celem jest podniesienie wiedzy uczestników na temat szkodliwości używania substancji psychoaktywnych, a także zachęcenie ich do oceny indywidualnego ryzyka używania narkotyków i – w efekcie – do zmiany zachowań, czyli ograniczenia używania substancji lub abstynencji. W czasie dyżurów w klubach przekazujemy także informacje na temat polskiego prawa narkotykowego, ale też udzielamy porad prawnych online.mówi Agnieszka Sieniawska z Fundacji Inspiratornia.

Więcej o programie FreD w artykule „Profilaktyka narkomanii – program FreD„.

Ponieważ najczęściej używanym narkotykiem w Polsce jest marihuana to dodatkowo osoby, które nadużywają tej substancji, będę informowane o specjalnym programie terapeutycznym Candis, który został stworzony z myślą o nich. Również dla nich organizator akcji przygotował specjalną ulotkę informacyjną – po przyłożeniu do niej dłoni pojawia się informacja na temat programu oraz adres strony internetowej i kod QR z odnośnikiem do niej.

Czytaj więcej o Candis.

Akcja Fundacji Inspiratornia jest finansowana przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Opracowano na podstawie informacji organizatora.

Fot. materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *