Rywalizacja sportowa, rodzinna zabawa i edukacja to najważniejsze elementy tegorocznych Dni Profilaktyki, które rozpoczną się w Rudzie Śląskiej 29 maja br. – Pielęgnacja więzi rodzinnych  i aktywne spędzanie wolnego czasu to antidotum na kryzysy i zagrożenia, dlatego zachęcam wszystkich do udziału – zaprasza Grażyna Dziedzic, prezydent miasta.

 

29 maja o godzinie 9.00 tegoroczne Dni Profilaktyki zainauguruje mecz piłkarski na nowobytomskim „Orliku” przy ul. gen. Hallera 14 a. Do rywalizacji staną urzędnicy magistratu oraz księża rudzkich parafii. Czwartek to również dzień profilaktycznych festynów w rudzkich placówkach oświatowych.

Do wspólnej zabawy zapraszają: Miejskie Przedszkole nr 35, Gimnazjum nr 6, Zespół Szkół nr 3 Specjalnych oraz Zespół Szkół nr 5.

W piątek, 30 maja o godzinie 11.00, w sali sesyjnej Urzędu Miasta rozpocznie się konferencja prezentująca wybrane działania o charakterze profilaktycznym, realizowane przez miejskie instytucje oraz rudzkie organizacje pozarządowe. Organizatorem przedsięwzięcia jest rudzkie Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”. W programie konferencji jest m.in. prelekcja dr Barbary Olszewskiej, prorektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, która poruszy problem samobójstw wśród młodzieży. O psychospołecznych i demograficznych następstwach wczesnej inicjacji seksualnej opowie z kolei psycholog i seksuolog dr Artur Krzyżanowski. Działania Śląskiego Forum Profilaktyki Uzależnień przedstawi Jan Szulik, przewodniczący zarządu organizacji.

30 maja, o godzinie 15.00, rozpocznie się impreza plenerowa na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu. W programie przewidziano występy dziecięcych zespołów działających przy rudzkich organizacjach pozarządowych, parafiach oraz przy Domu Kultury w Bielszowicach. Dla najmłodszych przygotowano wiele atrakcji, m.in. dmuchane zamki, trampoliny, kulę sferyczną „Zorbing”
i malowanie twarzy. Podczas festynu zaprezentują się także rudzkie stowarzyszenia i fundacje działające w obszarze profilaktyki i promocji zdrowia. Odbędzie się też pokaz przygotowany przez Straż Miejską.

O godzinie 17.30 rozpocznie się dyskoteka „pod chmurką” organizowana przez Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza, o 18.00 wystąpi iluzjonista Tomasz Kabis – finalista programu „Mam Talent”,
a o godzinie 19.00 zaprezentuje się gwiazda wieczoru – MEZO. Również w tym dniu odbędą się liczne imprezy towarzyszące: happeningi, rodzinne turnieje oraz rajdy profilaktyczne, które przygotowały Miejskie Przedszkole nr 14, Miejskie Przedszkole nr 35, Szkoła Podstawowa nr 13, Gimnazjum nr 5, Zespół Szkół nr 1 oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6.

Zwieńczeniem tegorocznych Dni Profilaktyki będzie piąty „Śląski Przystanek PaT”. W sobotę, 31 maja 2014 r. w godz. 9.00 – 23.30, około 700 uczestników weźmie udział w wybranych spośród  26 warsztatach tematycznych. Podsumowaniem warsztatów będzie koncert finałowy, na którym zaprezentują się ich uczestnicy. W tym dniu, w ramach imprez towarzyszących, zostaną zorganizowane także festyny rodzinne przy Szkole Podstawowej nr 24 oraz Szkole Podstawowej nr 36, a w Gimnazjum nr 11 odbędzie się minirajd rowerowy.

Opracowano na podstawie informacji Urzędu Miasta Ruda Śląska

fot. materiały organizatora

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *