Wczesna diagnoza uzależnienia może uratować życie. Jednak co, jeśli nie mamy pewności, czy bliska nam osoba ma problem z narkotykami? Aby się tego dowiedzieć, proponujemy zapoznać się z objawami uzależnienia od opioidów. Każdy dzień to okazja, aby rzucić niszczący nałóg!
Uzależnienie od narkotyków to choroba, która nie rozwija się w ciągu jednego dnia, lecz stopniowo przez dłuższy okres ciągłego zażywania substancji psychoaktywnych. Stopień uzależnienia jest różny u różnych osób w zależności od wielu cech indywidualnych, dlatego czasem trudno jest uświadomić sobie, że granica pomiędzy zażywaniem a uzależnieniem właśnie została przekroczona…
Jak rozpoznać uzależnienie?
Określenie, czy ktoś z naszych bliskich jest uzależniony od narkotyków nie zawsze jest łatwe. Niektórzy mogą przez jakiś czas eksperymentować z narkotykami nie popadając w uzależnienie, inni mogą przejawiać gwałtowne zmiany w zachowaniu lub takie objawy, które nie pozostawiają wątpliwości o uzależnieniu. Są też osoby, które z pozoru funkcjonują normalnie, a na różne sposoby tuszują swoją chorobę. Jeśli podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich jest uzależniony od opioidów, polecamy zapoznanie się z poniższymi oznakami uzależnienia. Wiedza ta może wiele wyjaśnić.
Objawy uzależnienia od heroiny
Wystąpienie w ciągu ostatnich 12 miesięcy przynajmniej trzech spośród wymienionych objawów może świadczyć o uzależnieniu od opioidów:
• przyjmowanie coraz większych ilości opioidów przez dłuższy czas;
• te same ilości opioidów nie dają już tego samego uczucia, co kiedyś;
• bezskuteczne podejmowanie prób zaprzestania zażywania opioidów;
• prośby ze strony partnera/partnerki lub rodziny o zaprzestanie zażywania opioidów;
• objawy odstawienia podczas przerwy w zażywaniu opioidów;
• utraty przytomności lub inne niepożądane skutki działania opioidów;
• zażywanie opioidów mimo negatywnych konsekwencji;
• poświęcanie czasu i wysiłku, aby zdobyć lub zażyć opioidy;
• zaprzestanie towarzyskiego udzielania się lub niestawianie się w pracy, aby móc zażywać opioidy;
• przyjmowanie innych substancji, aby złagodzić objawy odstawienia lub inne objawy wywołane przez zażywanie opioidów.
Więcej informacji na temat symptomów zażywania narkotyków znajdziesz w artykule pt.: „Objawy zażywania narkotyków”.
Jak pomóc?
W Polsce dostępnych jest wiele opcji leczenia, jednak należy pamiętać, że nie istnieje żadna szybka metoda, która z dnia na dzień rozwiąże problem. Aby wspierać uzależnioną osobę będącą na drodze ku trzeźwości trzeba przede wszystkim zrozumieć mechanizmy jej choroby. Nakłonienie osoby uzależnionej od narkotyków do podjęcia terapii nie jest łatwym zadaniem. W większości przypadków nie można też nikogo zmusić do leczenia. Warto jednak wskazać osobie uzależnionej właściwy kierunek, ze świadomością, że są ludzie, którzy mogą pomóc – czy to wśród lekarzy, czy też w grupach wsparcia. Istnieją również grupy specjalizujące się w pomocy przyjaciołom i członkom rodzin osób uzależnionych. Grupy wsparcia oraz ośrodki leczenia uzależnień znajdziesz na naszej stronie w zakładce „Gdzie szukać pomocy?”
Na podstawie broszury „Moje leczenie mój wybór” opracowała EB
fot. iStock
„Moje leczenie, mój wybór” (My Treatment, My Choice) jest europejskim projektem internetowym skierowanym do osób uzależnionych oraz ich rodzin. Polskim partnerem projektu jest Stowarzyszenie JUMP 93.