Fundacja Inspiratornia rusza z programem bezpłatnych porad prawnych. Mogą z nich skorzystać zarówno osoby doświadczające problemów z prawem z powodu używania narkotyków, jak i ci, którzy chcieliby poszerzyć swoją wiedzę na temat prawa narkotykowego w Polsce. Pomoc jest świadczona osobom z całego kraju za pośrednictwem witryny internetowej.
Zgodnie z art. 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, kto wbrew przepisom posiada środki odurzające lub substancje psychotropowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Rocznie zatrzymywanych jest średnio 30 tys. osób, z których większość stanowią młodzi ludzie eksperymentujący z narkotykami, posiadający ich nieznaczne ilości (1-3 gramy) oraz osoby uzależnione. Akcja Fundacji Inspiratornia jest więc skierowana przede wszystkim do tych, którzy mają problemy z prawem z powodu posiadania nieznacznych ilości narkotyków na własny użytek.
– Osoby te często nie znają prawa i nie wiedzą, co mogą zrobić w sytuacji, gdy zostały zatrzymane przez policję – mówi Agnieszka Sieniawska z Fundacji Inspiratornia i koordynatorka Biura Rzecznika Praw Osób Uzależnionych. – Wśród ponad 400 osób, które zgłosiły się do mnie w ciągu ostatnich 5 lat, zdecydowana większość nie zdawała sobie sprawy z tego, że może podjąć terapię czy skorzystać ze znowelizowanego artykułu 62 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii – dodaje.
Tymczasem w Polsce od 2 lat prokuratura lub sąd – w ściśle określonych okolicznościach – może podjąć decyzję o odstąpieniu od ścigania. Warunkiem jest jednoczesne wystąpienie trzech przesłanek:
- osoba posiada niewielką ilość narkotyku,
- narkotyk posiada na własny użytek,
- zostanie stwierdzona niska szkodliwość społeczna czynu.
Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, więc aby dowiedzieć się, jak dochodzić swoich praw w przypadku zatrzymania z powodu posiadania narkotyków, można skontaktować się z Fundacją Inspiratornia. Rozwiązaniem może być również podjęcie terapii (np. udział w programie terapeutycznym Candis czy profilaktycznym Fred Goes Net), ponieważ prokurator może zawiesić postępowanie karne, jeżeli osoba uzależniona lub używająca szkodliwie substancji psychoaktywnej zechce poddać się leczeniu lub wziąć udział w programie edukacyjno-profilaktycznym.
Więcej o programie Candis: https://uzaleznienie.com.pl/tags/candis.html
– Chcemy popularyzować wiedzę na temat możliwości podjęcia terapii i udziału w programach profilaktycznych, aby w ten sposób pomagać osobom, które mają problemy z narkotykami. Jednak przede wszystkim nieodpłatnie przygotowujemy pisma procesowe, udzielamy porad i konsultacji prawnych. W sytuacji, gdy dana osoba ma wytoczoną sprawę, umiemy jej skutecznie pomóc – mówi Maja Ruszpel, organizatorka akcji.
Fundacja Inspiratornia zaprasza osoby mające problemy prawne w związku z używaniem narkotyków do bezpośredniego kontaktu online. Porady są realizowane w ramach akcji „Miasto Wciąga” drogą mailową: miastowciaga@gmail.com lub telefoniczną: 606 662 355. Istnieje także możliwość kontaktu przez portal Facebook: www.facebook.com/miastowciaga
Akcja realizowana jest z funduszy Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Opracowano na podstawie informacji Fundacji Inspiratornia
fot. iStock