Jak podaje Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii (KBPN), w grudniu 2012 roku Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dopuścił do obrotu produkt leczniczy Sativex, zawierający Delta-9-tetrahydrocannabinolum oraz Cannabidiolum. Sativex jest pierwszym lekiem tego typu dopuszczonym do obrotu w Polsce.

 

Sativex znajdzie zastosowanie w łagodzeniu umiarkowanych oraz ciężkich objawów spastyczności u pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, u których stosowanie innych leków okazało się nieskuteczne.

Podobnie jak inne leki zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe, Sativex będzie wystawiany na receptach w kolorze białym, bez wtórnika. Będą one oznaczone symbolem „Rpw”. Ponadto w unikalnym numerze recepty zostanie zakodowana informacja, że jest to recepta na leki narkotyczne (nowe przepisy dotyczące wystawiania recept na przeciwbólowe leki opioidowe weszły w życie 30 grudnia 2012 r.).

Sativex ma postać aerozolu, a jego skuteczność została potwierdzona w badaniach klinicznych. Lek jest dopuszczony do obrotu w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech, Danii, Czechach, Szwecji, Nowej Zelandii oraz Kanadzie. Przeciwwskazania do jego stosowania to: schorzenia psychiczne stwierdzone u pacjenta lub członków jego najbliższej rodziny, nadwrażliwość na kannabinoidy oraz – w przypadku kobiet – karmienie piersią.

Jak wskazuje KBPN na przykładzie Sativexu, substancje psychoaktywne mogą być wykorzystywane do celów terapeutycznych, jednak pod warunkiem bezspornego udowodnienia ich skuteczności w terapii.

Sativex jest produkowany przez firmę GW Pharma Ltd z Wielkiej Brytanii.

Na podstawie informacji KBPN opracowała AF
fot. iStock

Komentarze

Redakcja2013-05-23 20:12:33

Witam, dziękujemy za skomentowanie artykułu! Nanieśliśmy poprawkę. Z pozdrowieniami, Redakcja.

Zofia2013-05-23 13:44:02

W naszym kraju nie ma już "różowych recept".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *