Od początku tego roku do września 2014 Fundacja Inspiratornia realizuje program Candis – nieodpłatną terapię dla osób uzależnionych od marihuany i innych przetworów konopi. Akceptowalnym celem leczenia jest zarówno abstynencja, jak i ograniczenie ich używania. Są jeszcze wolne miejsca!

Candis to indywidualny, krótkoterminowy program terapeutyczny dla osób mających problemy z powodu używania marihuany lub haszyszu. W programie mogą uczestniczyć osoby powyżej 16. roku życia, które chciałyby ograniczyć lub zrezygnować z używania konopi. Program obejmuje z reguły 10 sesji trwających 90 min każda. Terapia jest jednocześnie szansą dla osób mających problemy prawno-karne z powodu posiadania nielegalnych substancji psychoaktywnych.

Od grudnia 2011 roku weszła w życie znowelizowana ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Zmieniła art. 72 i tym samym dała szansę użytkownikom złapanym na posiadaniu marihuany, a także innych zakazanych prawem substancji na umorzenie sprawy po wzięciu udziału w programie pomocowym. Zajmujemy się walką o zmianę prawa i gdy to prawo daje szansę, działamy oddolnie. – mówi Agnieszka Sieniawska z Fundacji Inspiratornia i prawniczka w Biurze Rzecznika Praw Osób Uzależnionych. Na pytanie, czy problem używania marihuany jest w Polsce duży Maja Ruszpel, Prezes Fundacji Inspiratornia, odpowiada: – Trudno określić jednoznacznie, ile osób w Polsce używa tego narkotyku, ponieważ marihuana jest narkotykiem nielegalnym, za jej używanie grozi kara grzywny, jeśli nie więzienia – ludzie więc niechętnie przyznają się do jej używania. Ponadto dużo zależy od przyjętej metodologii badania. Wiemy jednak, że jest to najpowszechniej używany narkotyk nielegalny. W przybliżeniu mogą to więc być co najmniej 3 miliony osób w Polsce, które kiedykolwiek w życiu używały przetworów konopi.

Osoby zainteresowane nieodpłatnym leczeniem w ramach Candis są proszone o przesłanie SMS na numer 606 662 355 o treści: „Proszę o konsultację Candis – imię, nazwisko, nr zwrotny telefonu”.

Program Candis jest realizowany ze środków finansowych Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii.

Opracowano na podstawie informacji prasowej Fundacji Inspiratornia
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *