Budowanie silnej, opartej na wzajemnym zaufaniu relacji z własnym dzieckiem jest najlepszym co możesz zrobić, aby ustrzec je przed alkoholem. Badania dowodzą, że młodzi mający bliską więź z rodzicami zdecydowanie później sięgają po alkohol, a jeżeli już się na to decydują, mają mniejszą szansę popaść w problemy z nim związane. Z drugiej strony, jeśli relacja jest trudna, a więź słaba, okazyjne picie alkoholu może szybko przerodzić się w poważny problem.

 

 

Gdy się temu uważnie przyjrzeć, związek między piciem alkoholu a sytuacją w domu nie jest zbyt odległy. Silna więź z rodzicami to dla dziecka sygnał: „Jesteś OK!”. Dziecko wsparte takim przekonaniem jest mniej podatne zarówno na ocenę rówieśników, jak i na wywieraną przez nich presję aby np. próbować alkoholu. Ponadto zdrowa relacja zachęca dziecko do pielęgnowania łączącej was więzi oraz daje motywację, aby trzymać się uzgodnionych reguł. Poniżej znajduje się kilka praktycznych wskazówek w jaki sposób zbudować, a następnie pielęgnować taką relację.

Wprowadź zasadę otwartej komunikacji

Pokaż dziecku, że możecie rozmawiać szczerze na równych zasadach. Otwarta komunikacja pozwoli mu zdobyć umiejętność zdrowego podejmowania decyzji. A więc, po pierwsze – zachęcaj dziecko do rozmów na dowolny temat i staraj się słuchać bez przerywania. Taką postawą zdobędziesz zaufanie i możliwość rozmowy na poważne tematy. Po drugie, zadawaj otwarte pytania, wymagające rozbudowanej odpowiedzi. Unikaj pytań typu „tak/nie”. Po trzecie, panuj nad emocjami. Gdy nie spodoba Ci się odpowiedź, weź kilka wdechów i zaakceptuj swoją złość. Po czwarte, nie zamieniaj rozmowy w wykład dowodzący twoich racji i wytykający błędy drugiej strony. Uszanuj punkt widzenia swojego dziecka. Masz w ten sposób większą szansę, że odwdzięczy się tym samym.

Daj znać, że ci zależy i wyznacz granice

Nawet jeżeli dziecko nie okazuje tego wprost, chce być kimś ważnym w oczach swoich rodziców. To świetny powód, abyście regularnie spędzali ze sobą więcej czasu. Razem możecie wykonywać wiele czynności: spacerować, jeździć na rowerze, wybrać się na kolację na mieście czy wspólnie przygotować obiad. Niezwykle istotne jest także określenie swoich racjonalnych oczekiwań względem zachowania dziecka, wraz z konsekwencjami ich nieprzestrzegania. Przedstaw je w jasny, zrozumiały sposób oraz wymagaj bezwzględnego ich respektowania.

Okazuj akceptację i zrozum, że twoje dziecko dojrzewa

Dawaj dziecku do zrozumienia, że doceniasz jego starania w takim samym stopniu, co osiągnięcia. Nie drwij z podejmowanych przez nie prób i unikaj krytykanctwa.

To, że twoje dziecko dojrzewa wcale nie oznacza, że nie masz nic do powiedzenia. Jednak rola rodzica wymaga zaakceptowania tego faktu – a wraz z nim zaakceptowania rosnącej potrzeby niezależności oraz prywatności młodego człowieka.

Powiedz dziecku, że chcesz, aby unikało alkoholu ponieważ:

  • zależy ci, aby zachowało szacunek dla samego siebie;
  • chcesz, aby wiedziało, że sprzedaż alkoholu nieletnim jest zakazana;
  • chcesz, aby wiedziało, że picie alkoholu szkodzi zdrowiu.

Na podstawie  ”Make a difference, talk to your child about alcohol”, NIH Publication No. 06-4314 opracował JH
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *