Największe niebezpieczeństwo związane z narkotykami czyha na młodzież w okresie dojrzewania. Zakazany owoc kusi wtedy najbardziej, a eksperymentom sprzyja duża podatność na wpływ rówieśników. Są jednak sposoby, aby nauczyć dzieci dokonywania właściwych wyborów.
Sięganie po używki w tak młodym wieku grozi uzależnieniem. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby trzymać dzieci z dala od środków odurzających. Powodzenie zapewnią przede wszystkim tworzenie więzi i częste rozmowy, również o narkotykach. Należy dziecku dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób używki wpływają na zdrowie, przyjaźnie i przyszłe życie, oraz nauczyć je odmawiać, gdy ktoś zachęca do spróbowania narkotyku. Dzieci bowiem często ulegają namowom, by dopasować się do grupy. Pomocne będzie także przećwiczenie zachowania w podobnej sytuacji.
Bardzo wiele można zdziałać dobrym przykładem. Warto pokazywać młodzieży, jak na co dzień radzić sobie ze stresem bez sięgania po używki. Ważne jest również spędzanie z dziećmi wolnego czasu. W każdym wieku muszą one czuć, że mają w rodzicach oparcie i mogą się do nich zwrócić o pomoc ze wszystkimi swoimi problemami. W domu rodzinnym muszą się też czuć bezpieczne. Nie powinno się zatem zapraszać do domu osób, które mają problem z alkoholem lub narkotykami.
Młodzi ludzie potrzebują także mieć jasno wytyczone granice. Dzięki temu uczą się, jakie sytuacje są dla nich bezpieczne, a które stanowią zagrożenie. Dzieciom należy ufać, ale nie wolno zapominać o kontrolowaniu. Warto zatem sprawdzać stan leków przeciwbólowych i środków czystości, które znajdują się w domu. Dorośli powinni także wiedzieć, z kim przebywa i co robi ich dziecko, kiedy nie ma go w domu. Pozwoli to ograniczyć okazje sprzyjające eksperymentowaniu z narkotykami.
Oprac. NewsNet
fot. iStock
Źródło: www.drugabuse.gov