Zgodnie z wynikami najnowszych badań, zażycie nawet niewielkiej dawki MDMA, czyli ecstasy, w określonych warunkach – dusznych, zatłoczonych miejscach publicznych – może prowadzić do śmierci. Dzięki temu odkryciu naukowcy doszli do wniosku, że schładzanie organizmu może mieć właściwości terapeutyczne w procesie przeciwdziałania hipertermii wywołanej zażyciem MDMA.

 

Zażywanie MDMA niesie za sobą wiele negatywnych skutków, jednak wcześniejsze badania wykazały, że przyjmowanie umiarkowanych dawek tego narkotyku nie jest aż tak szkodliwe, czyli nie powoduje np. gwałtownego wzrostu temperatury ciała. Tymczasem wyniki eksperymentu przeprowadzonego niedawno przez naukowców z amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Nadużywania Narkotyków (NIDA) świadczą o tym, że nawet niewielkie dawki ecstasy – jeżeli przyjęte w określonych warunkach – mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia, ponieważ w znaczny sposób wpływają na zdolność ciała do regulowania swojej temperatury.

Powszechnie wiadomo, że wysokie dawki MDMA znacznie podwyższają temperaturę ciała, co może prowadzić do niewydolności organów, a nawet śmierci. – mówi dr Nora D. Volkow z NIDA. – Ostatnio przeprowadzone badania pokazują jednak, że nawet umiarkowane ilości tej substancji mogą być śmiertelne, jeżeli zostaną spożyte w specyficznych warunkach.

Podczas eksperymentu naukowcy podali szczurom niskie i umiarkowane dawki narkotyku, które podczas poprzednich badań nie okazały się śmiertelne. Następnie obserwowali zwierzęta pod kątem skoków temperatury ciała, zmian w mózgu oraz zdolności do chłodzenia ciała poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych. U szczurów umieszczonych pojedynczo w środowisku o temperaturze pokojowej zażyta średnia dawka MDMA umiarkowanie podwyższyła temperaturę ich mózgów i ciał oraz w takim samym stopniu obniżyła ich umiejętności do eliminowania nadmiernego ciepła. Jednak kiedy naukowcy podali szczurom tą samą dawkę narkotyku, lecz w cieplejszym i bardziej zatłoczonym pomieszczeniu, temperatura ich mózgu wzrosła tak bardzo, że niektóre szczury zdechły. Wzrost temperatury skutkujący śmiercią był konsekwencją wpływu substancji na zdolność ciała do eliminowania nadmiernego ciepła.

Wyniki te pokazują, że zażywanie MDMA w gorących i dusznych miejscach publicznych może być bardziej niebezpieczne niż się powszechnie uważa. – mówi dr Eugene Kiyatkin z NIDA.

Oprac. ZL

Źródło: http://www.nih.gov/news/health/jun2014/nida-03.htm

Fot. iStock

Komentarze

Paweł_922014-07-22 13:00:38

Może jakiś artykuł o nieszkodliwych, ryzykownych i szkodliwych dawkach MDMA w zwykłych warunkach? - Coś jak o alkoholu i jego spożywaniu, wiadomo jak ten narkotyk szkodzi więc dobrze dać do wiadomości jaki częste i jakich dawek szkodzi stosowanie innych. I przedstawić ilość osób zażywających MDMA i ilość zgonów rocznie i zestawić to procentowo z etanolem i innymi narkotykami, wtedy będzie obiektywny ogląd na sprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *