Potrzeba sporo determinacji i silnej woli, aby rzucić palenie i zacząć życie bez papierosów. Osoby, które wykonały ten pierwszy krok i zerwały z nałogiem powinny czuć się z siebie dumne, ponieważ to wielkie osiągnięcie. Kilka pierwszych tygodni bez dymka to nie lada wyczyn, jednak cały czas trzeba czujnym, ponieważ głód nikotynowy nie raz może dać się we znaki. Jak postępować, aby nie dać się pragnieniu sięgnięcia po papierosa? Oto 5 przydatnych wskazówek!

 

1. Miej się na baczności

Odkąd zacząłeś palić w twoim organizmie zaszło wiele zmian.  Mózg przyzwyczaił się do otrzymywania nikotyny, dlatego też możesz odczuwać głód nikotynowy i związaną z nim nieodpartą ochotę sięgnięcia po papierosa. Określone osoby, miejsca, rzeczy i sytuacje mogą wyzwalać w tobie silną potrzebę zapalenia, nawet wiele lat po rzuceniu nałogu. Dlatego jest to tak ważne, abyś już nigdy nie pociągnął ani jednego „dymka”, niezależnie od tego, ile lat już nie palisz. Ochota na papierosa często przychodzi w określonych momentach, np. gdy ktoś pali w naszym otoczeniu lub gdy przebywamy w miejscach, w których zazwyczaj paliliśmy – w domu czy też lokalu. Ważne jest zatem, aby poznać swoje „zapalniki”, czyli sytuacje i rzeczy, które wyzwalają chęć sięgnięcia po papierosa i być na nie przygotowanym.

 

2. Zwalcz pragnienie

Zapalenie papierosa może być kuszące, szczególnie kiedy nachodzi nas nieodparta chęć na dymka, jednak im dłużej wytrzymasz bez palenia, tym bardziej to pragnienie będzie zanikać. Musisz się na nie uodpornić, w czym z pewnością pomogą ci różnego rodzaju aktywności, takie jak spacer czy też ćwiczenia oddychania.

3. Bądź optymistą

Podczas pierwszych dni i tygodni bez papierosa, staraj się mieć pozytywne nastawienie do siebie i powziętych postanowień. Nie obwiniaj się ani nie karz, jeśli zdarzy ci się zapalić. Nie myśl o paleniu w kategoriach „wszystko albo nic”. Zamiast tego, pomyśl o rzucaniu nałogu, jako o „jednym dniu bez papierosa”, czyli staraj się wytrzymać 24 godziny bez zapalenia. Pamiętaj, że rozstawanie się z uzależnieniem to długotrwały proces.

4. Nagradzaj się za każdy dzień bez papierosa  

Niezwykle ciężko rzucić palenie, więc każdy dzień bez papierosa jest wielkim osiągnieciem. Upewnij się zatem, aby się za nie nagradzać. Teraz, gdy nie musisz kupować papierosów, masz w zanadrzu trochę więcej pieniędzy, aby móc pozwolić sobie na małą przyjemność! Oczywiście twoja nagroda nie musi wymagać nakładów finansowych. Teraz, gdy masz lepszą kondycją i oddycha ci się swobodniej, możesz wybrać się na wspinaczkę górską, wycieczkę rowerową lub podjąć inną, atrakcyjną aktywność fizyczną.

5. Szukaj wsparcia u bliskich

Nawet gdy nie palisz już od dłuższego czasu, to jednak wciąż możesz być podatny na pokusę zapalenia papierosa. Kiedy zdarzy ci się odczuwać silne pragnienie zapalenia, nie bój się zwrócić do kogoś po wsparcie – zwłaszcza do osoby, która dopingowała cię, kiedy rzucałeś nałóg. Takie sytuacje są w zupełności normalne i wcale nie oznaczają, że jesteś słaby i sobie nie radzisz. Częste rozmawianie o chęci sięgnięcia po papierosa pomaga rozpoznać, co dzieje się w tobie w momencie, gdy to pragnienie się pojawia, dzięki czemu łatwiej będzie ci monitorować te chwile i zapobiegać negatywnym odruchom.

Źródło: http://smokefree.gov/staying-smokefree

Oprac. ZL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *