Jedynie intensywna praca wzmacnia w tobie niskie poczucie własnej wartości i daje ci ulgę? Odczuwasz uporczywą chęć, by stale zajmować się pracą i bezustannie podwyższasz sobie poprzeczkę? To niepokojące sygnały związane z pracoholizmem – wynika z badań prowadzonych przez dr Kamilę Wojdyło.

 

Teoria „Work Craving” (Pożądanie Pracy), której autorką jest psycholog dr Kamila Wojdyło z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, odpowiada na pytania, dlaczego człowiek może uzależnić się od pracy i jak rozpoznać ten problem.

Badaczka od wielu lat analizuje styl życia i stan zdrowotny ludzi zapracowanych oraz prowadzi psychoterapię osób z problemem przepracowania. Zauważyła, że nie zawsze ponadprzeciętne zaangażowanie w pracę prowadzi do pracoholizmu i problemów zdrowotnych.

Dr Wojdyło uznała, że uzależnienie od pracy jest związane z konkretnymi mechanizmami regulacyjnymi. Otóż pracoholik – w wyniku uporczywego dążenia do nierealistycznie wysokich standardów osiągnięć – doznaje emocjonalnej ulgi i wzmacnia swoje poczucie niskiej wartości. Kamila Wojdyło wprowadziła do psychologii pojęcie work craving, jako określenie mechanizmu tego błędnego koła pożądania pracy.

Badaczka z UG wyróżniła cztery podstawowe wymiary składające się na pożądanie pracy. Wśród nich znajduje się obsesyjno-kompulsywne pożądanie pracy, oczekiwanie pozytywnego wzmocnienia poczucia własnej wartości oraz redukcji negatywnych emocji i symptomów „odstawienia pracy”, a także neurotyczny perfekcjonizm.

Psycholog wyjaśnia, że dotychczas brakowało spójnej teorii obejmującej symptomy i mechanizmy uzależnienia od pracy, a także nie istniały narzędzia, które pozwalałyby opisać pracoholizm jako nałóg. Dlatego np. niewiele wiadomo o tym, jak duży odsetek społeczeństwa jest tym problemem dotknięty. Teoria Work Craving i opracowany na jej podstawie „Kwestionariusz Pożądania Pracy” pozwolą diagnozować, zapobiegać i leczyć zjawisko, jakim jest pracoholizm.

Wyniki badań prowadzonych podczas projektu dr Wojdyło pokazały, że pracoholizm różni się od zdrowego podejścia do pracy, czyli pasji. Psycholog zaznacza, że entuzjasta pracy – choć dużo pracuje – potrafi nie tyle wyłączyć się z niej, co przede wszystkim kierować się motywacją związaną z własnym rozwojem, a nie wykazywaniem się, co jest charakterystyczne dla pracoholików. Nie nadużywa też pracy w celu regulowania swoich emocji.

Badania pokazały, jak ważne jest wczesne rozpoznanie pracoholizmu, które może zapobiec rozwinięciu się mechanizmów uzależnienia i ich konsekwencji. Pracoholizm może się bowiem wiązać z problemami zdrowotnymi, symptomami depresyjnymi oraz wypaleniem. Uzależnienie ma też swoje konsekwencje – na zasadzie współuzależnienia – dla członków rodziny czy bliskich. Poza tym generuje negatywne skutki ekonomiczne dla pracodawcy. „Uzależnienie od pracy jest związane z redukcją efektywności pracy i większymi absencjami pracownika” – zaznacza naukowiec.

W kierowanym przez dr Wojdyło międzynarodowym projekcie „Pożądanie pracy – wyznaczniki osobowościowe i mechanizmy regulacyjne” kontynuowane są badania nad mechanizmami pracoholizmu. Realizowany jest on w Polsce i w Niemczech, a finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Oprac. red. ZL
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *