W księgarniach niedawno pojawiła się książka „Dasz radę! O pokonywaniu uzależnień”, w której dr med. Bohdan T. Woronowicz – jeden z najbardziej znanych specjalistów terapii uzależnień w Polsce – opowiada o swoich doświadczeniach związanych z leczeniem osób uzależnionych, oddając także głos swoim zdrowiejącym pacjentom i przyjaciołom. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka.

 

Intensywny tryb życia, rozwój technologii oraz zmiany w relacjach międzyludzkich powodują pojawianie się nowych uzależnień. Wielu ludzi nawet nie uświadamia sobie tego, z jakiego powodu nie potrafią funkcjonować bez picia alkoholu czy palenia marihuany. Dlaczego przesiadują godzinami przed komputerem i nie rozstają się z komórką? Czego im potrzeba, aby zatrzymać się, zadać sobie pewne pytania, spojrzeć na świat wokół siebie i spróbować zmienić swoje życie?

Na te i inne pytania odpowiada dr n. med. Bohdan T. Woronowicz w wywiadzie przeprowadzonym przez dziennikarkę Karolinę Prawęcką. W książce znajdziemy również rozmowę specjalisty ze Stanisławą Celińską – aktorką, która od lar radzi sobie ze swoim uzależnieniem. „Człowiek uzależniony czuje się bardzo samotny. Nie chce przyznać się przed sobą do uzależnienia, mówi: „W każdej chwili mogę przestać”. Jednak nie może i nie potrafi poprosić o pomoc – jest przecież ambitny i wstydzi się powiedzieć sobie np. „Jestem alkoholikiem” czy „Jestem narkomanem” itd. – to są przecież takie brzydkie wyrazy. Ale trzeba w końcu tak do siebie powiedzieć, a potem wyciągnąć rękę po pomoc, bo na końcu tej wyciągniętej ręki może znaleźć się ktoś, kto pomoże; trzeba tylko przełamać wstyd i poprosić. Tym kimś, kto pomoże, jest na pewno dr Bohdan Woronowicz.”- twierdzi aktorka.

Bohdan T. Woronowicz – doktor nauk medycznych, specjalista psychiatra, seksuolog, certyfikowany specjalista i superwizor psychoterapii uzależnień, inicjator nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych oraz organizacyjnych w lecznictwie odwykowym w Polsce. Wieloletni szef Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Prowadzi program terapii w Centrum Konsultacyjnym Akmed. Autor wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz kilku specjalistycznych książek na temat uzależnień.

 Karolina Prewęcka – dziennikarka prasowa, autorka wielu tekstów o tematyce medialnej. Od kilku lat przeprowadza wywiady rzeki. Nakładem Prószyński i S-ka ukazały się jej rozmowy z Bohdanem Łazuką („Przypuszczam, że wątpię”, 2010) i Stanisławą Celińską („Niejedno przeszłam”, 2012).

Opracowano na podstawie informacji Prószyński i S-ka.

Fot. Materiały prasowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *