Popularność portalu Facebook w Polsce stale rośnie. Konto założyło już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Publikując  codziennie na profilu zdjęcia, filmy lub informacje o swoim życiu, nie wiedzą, że bez odpowiednich ustawień prywatności udostępniają je praktycznie wszystkim internautom.

 

Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała poradnik dla młodych internautów „Dbaj o Fejs”, w którym radzi, jak być bezpiecznym na Facebooku. O tym, jak łatwo znaleźć w sieci o kimś informacje, można się przekonać wpisując jego imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Najczęściej jako jeden z pierwszych wyników pojawia się link do profilu w serwisie społecznościowym, przede wszystkim Facebooku. A nie zawsze mamy ochotę ujawniać obcym informacje, którymi chcemy się dzielić z naszymi znajomymi. Takiej sytuacji można bardzo łatwo uniknąć, poprzez odpowiednie ustawienia prywatności. – Lekkomyślne zachowania młodych użytkowników społeczności internetowych mogą stanowić zagrożenie dla ich prywatności – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu Dziecko w Sieci. – Nierozważna publikacja zdjęcia, filmu lub komentarza może obrócić się przeciwko nim, także po latach. Na ten problem zwracamy uwagę od ubiegłego roku, realizując kampanię „Dbaj o Fejs”. Teraz oddajemy w ręce młodych ludzi przewodnik pod tym samym tytułem, w którym krok po kroku pokazujemy, jak chronić prywatność w najpopularniejszym serwisie społecznościowym – dodaje.

Z przewodnika można się dowiedzieć m.in. o tym, na co należy zwrócić uwagę używając przycisku „Lubię to!”, jakie jest ryzyko posługiwania się geolokalizacją i tagowania innych osób na swoich zdjęciach. Młodzież znajdzie w nim również informacje na temat gier oraz innych aplikacji, które oferuje portal. – Często dzwonią do nas młodzi internauci, zgłaszając naruszenia ich prywatności w serwisach społecznościowych – mówi Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator projektu Helpline.org.pl (800 100 100). – Większości tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby stosowali – standardowo udostępniane przez większość portali tego typu – ograniczenia w dostępie do publikowanych przez siebie treści. Niestety, młodzież często nie wie nawet o ich istnieniu – dodaje.

Uzupełnieniem poradnika „Dbaj o Fejs” jest ulotka „Do the Check” – kompendium wiedzy zawierające listę czynności, które należy wykonać, aby profil facebookowy stał się bardziej bezpieczny i prywatny. W związku z częstymi zmianami wprowadzanymi przez portal Facebook, poradnik będzie na bieżąco aktualizowany. Przewodnik oraz ulotka są dostępne (w wersji PDF) na stronach www.dzieckowsieci.fdn.pl/przewodniki oraz www.dbajofejs.pl.. Przewodnik jest pierwszym z serii, które Fundacja Dzieci Niczyje zamierza wydać. W przygotowaniu są instrukcje obsługi Twittera, Instagrama, Tumblra oraz AppStore’a.

Opracowano na podstawie informacji prasowej Fundacji Dzieci Niczyje
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *