Okres zakupów gwiazdkowych już w pełni. Każdego roku coraz częstszym prezentem dla dzieci staje się sprzęt elektroniczny: laptopy, konsole do gier czy smartfony. Celem akcji „Zakup kontrolow@ny” jest pokazanie rodzicom i opiekunom, jak mogą uniknąć zagrożeń kupując dzieciom prezenty elektroniczne i na co powinni zwracać uwagę wyposażając je w nowe technologie. 

 

Niewłaściwie wykorzystywana technologia może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i właściwego rozwoju dziecka. Korzystając z urządzeń mobilnych dziecko będzie bezpieczne, jeśli będzie się nimi umiejętnie posługiwało. Powinno mieć też świadomość zagrożeń, jakie można napotkać będąc online. Wiedzę o tym muszą mieć również rodzice, którzy decydują się na zakup komputera, telefonu komórkowego czy też konsoli do gier.

Przekaz akcji dotyczy w szczególności takich kwestii, jak zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem, ściąganie aplikacji, dostosowanie gier do wieku użytkownika lub stosowanie narzędzi kontroli rodzicielskiej w przypadku młodszych internautów. W specjalnie opracowanym poradniku można m.in. zapoznać się z radami dotyczącymi niezbędnych aktualizacji, dowiedzieć się, że konsola jest coraz częściej zintegrowana z serwisami online i za jej pośrednictwem można udostępniać dane oraz mieć kontakt z treściami nie zawsze właściwymi dla wieku dziecka. Poradnik „Zakup kontrolow@ny” można pobrać ze strony www.saferinternet.pl/zakupkontrolowany.

Realizatorem akcji „Zakup kontrolow@ny” jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI). Tworzą je Fundacja Dzieci Niczyje oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK).

Więcej o zagrożeniach, jakie wiążą się z korzystaniem z nowych technologii, znajdziesz w artykule „Sexting, stalking, flaming – co czyha w sieci?”

Opracowano na podstawie informacji prasowej PCPSI
Jako fotografiię wykorzystano jeden z plakatów akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *