Ecstasy to syntetyczny, psychoaktywny narkotyk, który działa podobnie do pobudzającej amfetaminy i halucynogennej meskaliny. Wywołuje przypływ energii, euforii oraz empatii wobec innych. Zniekształca percepcję czasu i zmysłów. Swego czasu szczególnie popularny w klubach nocnych podczas długich imprez tanecznych.

 

 

Sposoby zażywania

MDMA (3,4-metylenodioksymetamfetamina) zażywana jest doustnie, zwykle jako kapsułka albo tabletka. Jej działanie trwa od 3 do 6 godzin. Nierzadko jednak użytkownicy, zanim przestanie działać pierwsza dawka, biorą kolejną. Ecstasy jest często zażywana w połączeniu z innymi narkotykami w tym kokainą, GHB, metamfetaminą, ketaminą, sildenafilem lub lekami, np. na zaburzenia erekcji.

Wpływ ecstasy na mózg

MDMA działa poprzez zwiększenie aktywności trzech neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Emocjonalne i towarzyskie efekty ecstasy to wynik przede wszystkim uwalniania dużych ilości serotoniny, która wpływa na nastrój. Aktywuje również hormony oksytocyny i wazopresyny, odgrywające ważne role w tworzeniu zaufania, uczucia miłości oraz w zwiększaniu pobudzenia seksualnego. Wyjaśnia to charakterystyczną dla tego narkotyku potrzebę empatii i emocjonalnej bliskości z innymi ludźmi.
Następnie, po ustaniu działania narkotyku, spadek ilości serotoniny w mózgu przyczynia się do powstania negatywnych następstw. Chodzi tu przede wszystkim o niepokój, depresję, problemy ze snem i dezorientację.

Inne skutki zdrowotne

Ecstasy może wywoływać wiele podobnych fizycznych skutków, jak inne stymulanty, np. kokaina czy amfetamina. Obejmują one przyspieszenie akcji serca i podwyższenie ciśnienia krwi. Użytkownicy MDMA mogą doświadczać też napięć mięśniowych, mimowolnego zgrzytania zębów, nudności, zaburzeń wzroku, omdleń i uczucia zimna lub nadmiernej potliwości.

W dużych dawkach ecstasy blokuje zdolność organizmu do regulowania temperatury, co może skutkować hipertermią, która powoduje zaburzenia pracy wątroby, nerek, układu krążenia, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci.

Ryzyko utraty zdrowia po spożyciu ecstasy zwiększa fakt, że sprzedawane tabletki mogą zawierać inne szkodliwe substancje, takie jak efedryna (stymulant), dekstrometorfan (środek na kaszel), ketamina, kofeina, kokaina bądź metamfetamina, a nawet syntetyczne katynony lub psychoaktywne składniki wykorzystywane w solach do kąpieli.

Ecstasy może ingerować we własny metabolizm, powodując odkładanie wszystkich swoich potencjalnie szkodliwych substancji w organizmie. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy narkotyk zażywany jest wielokrotnie w krótkich odstępach czasu. Niebezpieczne jest również łączenie go z innymi substancjami odurzającymi lub alkoholem. Mieszanka taka może mieć poważne konsekwencje zdrowotne.

Należy także pamiętać, że stosowanie ecstasy sprzyja nawiązywaniu przypadkowych znajomości i odbywaniu stosunków płciowych bez zabezpieczenia, co z kolei stwarza ryzyko zarażenia wirusem HIV lub zakażenia wirusem żółtaczki.

Wartość terapeutyczna

W latach 70. XX w. ecstasy zostało po raz pierwszy użyte jako pomoc w psychoterapii. Dziś narkotyk ten nie ma jednak szerokiego zastosowania w lecznictwie, ale niektórzy badacze wciąż są zainteresowani jego potencjalnymi możliwościami terapeutycznymi. Dlatego MDMA przechodzi obecnie testy kliniczne jako możliwa pomoc farmakoterapeutyczna w leczeniu syndromu stresu pourazowego (PTSD) i u pacjentów w terminalnym stadium raka.

Oprac. NewsNet
fot. iStock

Źródło: Drugabuse.gov

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *