W Polsce każdego dnia ok. 500 dzieci rozpoczyna palenie papierosów, a 19 proc. nastolatków w wieku 13-15 lat już pali. W odpowiedzi na te niepokojące statystyki Stowarzyszenie MANKO, przy wsparciu Ministerstwa Zdrowia, rozpoczęło kampanię kierowaną do gimnazjalistów „Palenie jest słabe”. Do akcji zaangażowały się gwiazdy muzyki i sportu. Jeszcze do 20 września trwa nabór szkół gimnazjalnych. 

– Zachęcamy Dyrektorów szkół do dołączenia do projektu. Każda szkoła otrzyma od nas bezpłatne materiały edukacyjne i będzie mogła wziąć udział w bezpłatnym szkoleniu. Szkoły otrzymają certyfikat, a gimnazjalistów będziemy zachęcać do udziału w konkursie foto-wideo, który zostanie zwieńczony Galą Finałową. – wylicza Anna Pawlak, koordynator programu dla szkół. Aby dołączyć do kampanii wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go do organizatorów kampanii e-mailem na adres zdrowie@manko.pl.

Co będzie się działo?

Kampania „Palenie jest słabe” będzie prowadzona do grudnia br. na terenie pięciu województw: małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, podkarpackiego oraz lubelskiego. Do projektu są zapraszane szkoły gimnazjalne z terenu wymienionych województw oraz organizacje skupiające gimnazjalistów. W ramach kampanii, w pięciu miastach wojewódzkich, odbędą się spotkania edukacyjno-profilaktyczne. Gimnazjaliści będą mogli również wziąć udział w konkursie pod hasłem „Palenie jest słabe”, polegającym na zespołowym przygotowaniu krótkiego filmiku lub zdjęcia. Na zwycięzców będą czekać nagrody. Na stronie internetowej kampanii (www.paleniejestslabe.pl) znajduje się także gra edukacyjna dostępna m.in. na urządzeniach mobilnych.

Do grona Ambasadorów kampanii dołączyli: Tomasz Szczepanik, wokalista i kompozytor zespołu PECTUS; Rafał Brzozowski, wokalista; Natalia Lesz, aktorka i wokalistka; Piotr Kuleta, kajakarz, olimpijczyk 2012; oraz Filip Wolański, zawodnik MMA.

Stowarzyszenie MANKO od wielu lat zajmuje się działalnością edukacyjną m.in. w zakresie profilaktyki antytytoniowej i efektów biernego palenia, prowadząc z sukcesem takie kampanie społeczne, jak Lokal Bez Papierosa.pl czy Nie pal przy dziecku. 70 proc. palaczy zaczyna palić przed ukończeniem 18. roku życia. Połowa z nich, gdy będzie w wieku produkcyjnym, umrze przedwcześnie w wyniku m.in. zawałów serca, udarów mózgu, czy licznych nowotworów. Chcielibyśmy przekonać młodych ludzi, że palenie wcale nie jest modne. komentuje Dominika Kozłowska, koordynator kampanii.

Patronat honorowy nad kampanią objęli: Ministerstwo Edukacji Narodowej; Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego; Kuratorium Oświaty w Krakowie, Kielcach, Katowicach, Lublinie i Rzeszowie; Śląski oraz Podkarpacki Urząd Wojewódzki; Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Lubelskiego. Kampanię wsparł Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa oraz Rzeszowa, Wydział Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia.

Więcej informacji na temat kampanii na www.paleniejestslabe.pl oraz na www.facebook.com/paleniejestslabe.

Opracowano na podstawie informacji Stowarzyszenia MANKO
fot. Stowarzyszenie MANKO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *