23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W tym dniu, z inicjatywy psychoterapeutów i psychiatrów skupionych w ponad dziesięciu ośrodkach na terenie Polski, rozpocznie się miesięczna akcja psychoedukacyjna pod nazwą „RE:akcja w depresji”. Każdy zainteresowany będzie mógł skorzystać z bezpłatnych wykładów, konsultacji oraz warsztatów realizowanych w dniach 22 lutego-23 marca, a już 27 lutego w Bielsko-Białej odbędą się zajęcia dla osób pijących alkohol w związku z doświadczaniem stanów depresyjnych. 

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia depresja to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie. Niepokojące są również rokowania – do 2020 roku może zająć w tej klasyfikacji drugie miejsce, zaraz po chorobach serca. Według danych Zespołu ds. Walki z Depresją działającego przy Ministrze Zdrowia, na depresję cierpi aż 10 proc. Polaków.

Akcja „RE:akcja w depresji” została zainicjowana w 2013 roku przez wrocławski Ośrodek Psychoterapii Trzeci Biegun. W tym roku objęła ona również inne miasta – biorą w niej udział ośrodki terapeutyczne z Gdańska, Łodzi, Bielska-Białej, Warszawy i Wrocławia.

Wiedza na temat depresji w naszym kraju jest wciąż niewystarczająca. Wiele osób długo zwleka z pójściem do specjalisty, a choroba bywa również mylnie diagnozowana, dlatego głównym celem akcji jest rozpowszechnienie informacji na temat samej depresji oraz jej profilaktyki, a także przeciwdziałanie stygmatyzacji osób chorych. Depresja to choroba, która może dotknąć każdego – zarówno osobę młodą, jak i dojrzałą. Nie wybiera również, jeśli chodzi o płeć czy rodzaj zajęcia, jakie wykonujemy.– mówi Agnieszka Roguska, psychoterapeutka z Ośrodka Trzeci Biegun.

W  programie akcji oprócz wykładów i konwersatoriów podejmujących zagadnienia profilaktyki depresji oraz sposobów jej leczenia, znajdują się również inne wydarzenia, m.in. projekcje filmowe, warsztaty medytacyjne i uwalniające stres oraz oparte na pracy z ciałem, a także dyskusje interaktywne. Organizatorzy zaplanowali również wydanie cyklu artykułów psychoedukacyjnych poświęconych depresji.

Gabinet Psychoterapii Gestalt „Gobelin” w Bielsko-Białej oferuje bezpłatne warsztaty dla osób mających problem z piciem alkoholu w związku z doświadczaniem stanów depresyjnych pod hasłem „Depresja a alkohol – w pułapce uzależnienia”. Zajęcia odbędą się 27 lutego br., przy ul. Wzgórze 5. Chęć uczestnictwa należy zgłaszać telefonicznie pod numerem: 609-488-708.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, terminów zajęć oraz zapisów na konsultacje, warsztaty oraz wykłady dostępne są na stronie http://www.reakcjawdepresji.pl/.pl oraz na www.facebook.com/reakcjawdepresji.

Opracowano na podstawie informacji prasowej organizatora akcji „RE:akcja w depresji”

fot. materiały prasowe

Komentarze

Adam olecko2014-02-20 11:27:58

WITAM OSOBY Z CHOROBO ALKOHOLOWO POWINNI UCZĘSZCZAĆ NA TERAPIE PRACA W GRUPIE BARDZO POMAGA BO MAMY WSPÓLNY PROBLEM

ADAM OLECKO2014-02-20 11:17:30

WITAM ,piłem alkohol od 1998 były to ciągi tygodniowe , z małymi przerwami w roku 2011 z objawami ,zwidów oraz omamów słuchowych trafiłem do szpitala psychiatrycznego w LIPNIE . Od lipca 2011 roku jestem członkiem wspólnoty AA w POLSCE oraz biorę czynny udział w służbach . POGODY DUCHA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *