Popularność portalu Facebook w Polsce stale rośnie. Konto założyło już 78 proc. młodych ludzi w wieku 15-24 lata oraz 58 proc. dzieci w wieku 7-14 lat. Publikując  codziennie na profilu zdjęcia, filmy lub informacje o swoim życiu, nie wiedzą, że bez odpowiednich ustawień prywatności udostępniają je praktycznie wszystkim internautom.

Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała poradnik dla młodych internautów „Dbaj o Fejs”, w którym radzi, jak być bezpiecznym na Facebooku. O tym, jak łatwo znaleźć w sieci o kimś informacje, można się przekonać wpisując jego imię i nazwisko w wyszukiwarkę. Najczęściej jako jeden z pierwszych wyników pojawia się link do profilu w serwisie społecznościowym, przede wszystkim Facebooku. A nie zawsze mamy ochotę ujawniać obcym informacje, którymi chcemy się dzielić z naszymi znajomymi. Takiej sytuacji można bardzo łatwo uniknąć, poprzez odpowiednie ustawienia prywatności. – Lekkomyślne zachowania młodych użytkowników społeczności internetowych mogą stanowić zagrożenie dla ich prywatności – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu Dziecko w Sieci. – Nierozważna publikacja zdjęcia, filmu lub komentarza może obrócić się przeciwko nim, także po latach. Na ten problem zwracamy uwagę od ubiegłego roku, realizując kampanię „Dbaj o Fejs”. Teraz oddajemy w ręce młodych ludzi przewodnik pod tym samym tytułem, w którym krok po kroku pokazujemy, jak chronić prywatność w najpopularniejszym serwisie społecznościowym – dodaje. 

Z przewodnika można się dowiedzieć m.in. o tym, na co należy zwrócić uwagę używając przycisku „Lubię to!”, jakie jest ryzyko posługiwania się geolokalizacją i tagowania innych osób na swoich zdjęciach. Młodzież znajdzie w nim również informacje na temat gier oraz innych aplikacji, które oferuje portal. – Często dzwonią do nas młodzi internauci, zgłaszając naruszenia ich prywatności w serwisach społecznościowych – mówi Marta Wojtas z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator projektu Helpline.org.pl (800 100 100). – Większości tych sytuacji udałoby się uniknąć, gdyby stosowali – standardowo udostępniane przez większość portali tego typu – ograniczenia w dostępie do publikowanych przez siebie treści. Niestety, młodzież często nie wie nawet o ich istnieniu – dodaje. 

Uzupełnieniem poradnika „Dbaj o Fejs” jest ulotka „Do the Check” – kompendium wiedzy zawierające listę czynności, które należy wykonać, aby profil facebookowy stał się bardziej bezpieczny i prywatny. W związku z częstymi zmianami wprowadzanymi przez portal Facebook, poradnik będzie na bieżąco aktualizowany. Przewodnik oraz ulotka są dostępne (w wersji PDF) na stronach www.dzieckowsieci.fdn.pl/przewodniki oraz www.dbajofejs.pl.. Przewodnik jest pierwszym z serii, które Fundacja Dzieci Niczyje zamierza wydać. W przygotowaniu są instrukcje obsługi Twittera, Instagrama, Tumblra oraz AppStore’a.

Opracowano na podstawie informacji prasowej Fundacji Dzieci Niczyje
fot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *