Już po raz drugi w październiku trwa akcja Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa. To kampania edukacyjna realizowana w 28 krajach z całej Europy z inicjatywy Komisji Europejskiej przy współpracy z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Jej celem jest popularyzacja wiedzy o zagrożeniach w cyberprzestrzeni oraz promocja bezpiecznego korzystania z Internetu i nowoczesnych technologii IT w domu, pracy czy w szkole. Kampania jest kierowana zarówno do osób dorosłych, jak i dzieci.

 

Na oficjalnej stronie kampanii (cybersecuritymonth.eu) można znaleźć mapę wydarzeń Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa. Wśród wydarzeń, jakie jeszcze odbędą się w naszym kraju w ramach kampanii, można wymienić: XVII konferencję na temat bezpieczeństwa teleinformatycznego SECURE 2013 (Warszawa,9-10 października 2013 r.) oraz quizy wiedzy o bezpieczeństwie organizowane przez NASK na stronie www.bezpiecznymiesiac.pl, dedykowane zarówno starszym, jak i najmłodszym użytkownikom sieci.

Quizy dla małych i dużych

„Zostań Cyberbezpiecznikiem” to quiz skierowany do wszystkich użytkowników Internetu, który ma na celu sprawdzenie podstawowej wiedzy związanej z bezpieczeństwem komputerowym i teleinformatycznym. Pytania zawarte w quizie weryfikują znajomość zagadnień związanych z codziennym korzystaniem z komputera, Internetu oraz technologii komunikacyjnych, czyli m.in. bezpieczne korzystanie z sieci Wi-Fi, zabezpieczania przed utratą danych, czy bezpieczne korzystanie z portali społecznościowych. Quiz, poza weryfikacją posiadanej wiedzy, ma także walory edukacyjne, gdyż każde z pytań zostało skomentowane przez eksperta i odsyła do źródeł, które w przystępnej formie wprowadzają w tematykę danego pytania. Zabawa dla najmłodszych to quiz „Poznaj bezpieczny Internet z Plikiem i Folderem!”. Składa się on z 15 pytań, które przygotowali bohaterowie filmu „Przygody Plika i Foldera w Sieci”. Na tych, którzy dobrze odpowiedzą na każde pytanie, czeka dyplom za świetną znajomość zasad bezpiecznego poruszania się w Internecie. Każdy uczestnik, zanim przystąpi do rozwiązywania quizu, może lepiej przygotować się do tego zadnia, poznając przygody Plika i Foldera, którzy wprowadzą dzieci w wirtualny świat, przedstawią możliwości, ale i potencjalne zagrożenia, jakie niesie za sobą Internet. Przygody Plika i Foldera dostępne są na filmie i audiobooku na stronie www.plikifolder.pl. Oba quizy oraz pozostałe informacje na temat działań w ramach kampanii dostępne są pod adresem www.bezpiecznymiesiac.pl oraz www.nask.pl.

Partnerem kampanii Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa w Polsce jest firma NASK.

Opracowano na podstawie informacji www.bezpiecznymiesiac.pl
f
ot. iStock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *