Dobiegła końca II edycja konkursu dla dziennikarzy pt. „Pokaż ludzką twarz polityki narkotykowej” organizowanego przez  Międzynarodowy Program Polityki Narkotykowej. Jego laureatem został Maciej Stasiński z „Gazety Wyborczej” – autor wywiadu z Jamesem Pugelem pt. „Trawka? Błahy problem”.

 

Celem inicjatywy było wyróżnienie najlepszych prac dziennikarskich dotyczących obecnej polityki narkotykowej w Polsce i na świecie. – Zależało nam na rozwoju racjonalnej, merytorycznej oraz opartej na wiedzy i dowodach naukowych debaty na temat narkotyków oraz na tym, aby media traktowały politykę narkotykową jako jeden z obszarów zdrowia publicznego – mówi Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej z Open Society Foundations – Nasza inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem środowiska dziennikarskiego. Na konkurs nadesłano ponad 30 prac, z których jury wyróżniło aż 4 – dodaje.

Zeszłoroczni laureaci zostali nagrodzeni możliwością uczestnictwa w międzynarodowych konferencjach poświęconych polityce narkotykowej: International Drug Policy Reform Conference w Denver (USA) i Harm Reduction International Conference w Wilnie (Litwa). – Po sukcesie I edycji zdecydowaliśmy się na kontynuację konkursu. W roku 2014 nagrody to stypendia i udział w międzynarodowej konferencji Harm Reduction 2nd European Conference w Bazylei – wyjaśnia Malinowska-Sempruch.

Patronem konkursu od początku jego istnienia jest magazyn Press. Tegorocznym partnerem były także Collegium Civitas oraz Polska Sieć Polityki Narkotykowej, która wspierała konkurs organizacyjnie i merytorycznie. – Po zapoznaniu się ze wszystkim zgłoszeniami widzimy, że media w Polsce coraz częściej śledzą i opisują następujące z dnia na dzień zmiany w światowej polityce narkotykowej, a także bardzo racjonalnie podchodzą do polskiego prawa narkotykowego, widząc potrzebę jego modyfikacji  – mówi Maja Ruszpel z Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej.

W tym roku jury, w skład którego wchodzili: Jacek Żakowski (przewodniczący) oraz laureaci zeszłorocznego konkursu, postanowiło nagrodzić 4 dziennikarzy:

I MIEJSCE: Maciej Stasiński z Gazety Wyborczej za wywiad z Jamesem Pugelem pt. „Trawka? Błahy problem”
http://wyborcza.pl/magazyn/1,135762,15294042,Trawka__Blahy_problem.html

II MIEJSCE: Martyna Dominiak z Krytyki Politycznej za wywiad z Annie Machon pt. „Zakazywać odrobiny zioła? Ile to wyrządziło szkód?”
http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/narkopolityka/20130814/machon-zakazywac-odrobiny-ziola-ile-wyrzadzilo-szkod

III MIEJSCE: Artur Domosławski z tygodnika Polityka za wywiad z Julio Calzadą pt. „Marihuana to nie jest zwykły produkt”
http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/narkopolityka/20140228/calzada-marihuana-nie-jest-zwykly-produkt

WYRÓŻNIENIE: Rafał Betlejewski z Polskiego Radia RDC za audycję pt. „Różne strony narkotyków”
http://www.rdc.pl/publikacja/miedzy-innymi-betlejewski-rozne-strony-narkotykow/

Opracowano na podstawie informacji Polskiej Sieci Polityki Narkotykowej
fot. redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *