Regularne zażywanie konopi indyjskich ma wpływ na spadek ilorazu inteligencji – potwierdzają to 25-letnie badania wspierane przez amerykański Narodowy Instytut ds. Nadużywania Narkotyków (NIDA). Badani, którzy przed ukończeniem 18. roku życia byli regularnymi użytkownikami konopi indyjskich, odnotowali regres poziomu IQ, w zależności od tego, jak długo je spożywali.
Naukowcy z Uniwersytetu Duke, King’s College London oraz Uniwersytetu w Otago w Nowej Zelandii przebadali 1037 osób urodzonych w latach 1972 i 1973 w Dunedin, które pochodziły z rodzin o różnym statusie socjoekonomicznym. Badani jako niemowlęta zostali zarejestrowani w długofalowym projekcie Multidisciplinary Health And Development Study.
Zażywanie konopi wiąże się z pogorszeniem procesów poznawczych
Dr Madeline Meier wraz z zespołem przeprowadziła cztery testy sprawdzające poziom inteligencji każdego badanego, aż do osiągnięcia przez niego 13. roku życia. Na dalszym etapie badań, podczas pięciu spotkań organizowanych w momencie, gdy uczestnicy kończyli odpowiednio 18, 21, 26, 32 i 38 lat, naukowcy zadawali pytania o zażywanie konopi indyjskich. Po ukończeniu przez badanych 38. roku życia ponownie wykonano test IQ. Zespół brał pod uwagę średni wynik czterech testów IQ z czasów dzieciństwa każdego uczestnika, po czym porównał go z wynikiem otrzymanym po zbadaniu poziomu IQ w wieku 38 lat. W celu określenia ilorazu inteligencji naukowcy korzystali ze Skali Inteligencji Wechslera (WISC-R – w przypadku dzieci, WAIS-IV – w przypadku dorosłych).
Zmiany w poziomie inteligencji uczestników badania od okresu dzieciństwa do osiągnięcia 38. roku życia były analizowane w stosunku do liczby spotkań, podczas których deklarowali oni (bądź nie) regularne zażywanie konopi indyjskich (regularne, czyli przynajmniej 4 razy w tygodniu). W przypadku osób, które zadeklarowały systematyczną konsumpcję konopi podczas jednego na pięć spotkań, wynik testu IQ w wieku 38 lat był niższy średnio o 3 punkty w porównaniu z uzyskanym w dzieciństwie. Badani, którzy zasygnalizowali regularne spożywanie konopi podczas 3 lub więcej spotkań, utracili 5 punktów IQ. Natomiast iloraz inteligencji osób, które nie zażywały konopi indyjskich w trakcie badania, nieco wzrósł.
Naukowcy zauważyli także, że większy spadek IQ dotyczył osób, które rozpoczęły zażywanie konopi w okresie dojrzewania. Co więcej, badani, którzy wykazywali objawy uzależnienia od konopi przed ukończeniem 18. roku życia, i deklarowali regularne spożywanie konopi na 3 lub więcej spotkaniach, utracili średnio 8 punktów w skali IQ.
W ramach badań oceniono także niektóre funkcje umysłowe 38-latków, którzy deklarowali regularne zażywanie konopi indyjskich. Uczestnicząca w badaniach dr Terrie Moffitt zaznaczyła, że chociaż wraz z zespołem spodziewała się osłabienia pamięci, to okazało się, że „wszystkie funkcje umysłowe były uszkodzone. Praktycznie każda z nich doświadczyła regresu, m.in. pamięć, prędkość przetwarzania informacji, funkcje wykonawcze, umiejętności werbalne, uwaga i inne”. Tego rodzaju deficyty psychiczne do tego stopnia wpływały na codzienne funkcjonowanie uczestników badania, że były one zauważalne dla ich najbliższego otoczenia.
Czy zmiany w mózgu są odwracalne?
Naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, które pozwolą określić, czy uszkodzenia mózgu związane z zażywaniem konopi są odwracalne. Wskazują oni jednak na niedawne odkrycie, zgodnie z którym zaprzestanie bądź zmniejszenie częstotliwości spożywania konopi wśród osób, które zaczynają je stosować w wieku nastoletnim, nie ma wpływu na przywrócenie poziomu IQ do pierwotnego stanu.
Oprac. ZL
fot. iStock
Komentarze
typ12013-11-06 12:31:33
heniek z pocztowej2013-10-19 08:31:44
asd2013-10-18 14:52:24