Panuje powszechne przekonanie, że fajki i cygara nie niosą ze sobą takich szkód zdrowotnych jak papierosy. Ten błędny pogląd związany jest z faktem, że palenie fajek i cygar nie wymaga zaciągania się dymem. Wszystkie te używki zawierają jednak tytoń, a tym samym – nikotynę oraz wiele innych szkodliwych substancji, które wchłaniane przez organizm niosą takie samo, a czasem nawet większe, ryzyko wystąpienia szkód zdrowotnych jak papierosy.

 

Cygarami nazywa się specjalnie zwinięte, ułożone i sklejone liście tytoniu, które palone są podobnie jak papierosy, jednak bez zaciągania się dymem. Każde cygaro składa się ze stopy (ściętej końcówki), korpusu oraz głowy, w ręcznie robionych cygarach zakończonej kapturkiem, który odcinany jest przed zapaleniem. Mieszanka liści, czyli wkładka, zawinięta jest w liść trzymający ją w całości (zawijacz) oraz liść nadający całości odpowiedni wygląd (pokrywa). Cygaro pali się poprzez „pufanie” – czyli pociąganie dymu bez wciągania go do płuc.

Fajka jest przedmiotem służącym do palenia tytoniu, zbudowanym z głowy (gdzie wkładany jest tytoń), ustnika oraz cybucha, czyli części łączącej ustnik i głowę. Fajki w przeważnej mierze są drewniane, jednak mogą być również ceramiczne, porcelanowe czy też metalowe. Tytoń ładowany jest do główki, a następnie odpalany. Palenie fajki również nie wymaga zaciągania się dymem do płuc – cały proces palenia trwa o wiele dłużej i polega na tzw. lekkim „pykaniu” fajki. O ile cygara nie posiadają filtrów, o tyle niektóre fajki mogą być w nie wyposażone.

Mity dotyczące palenia cygar i fajek

  • Cygar i fajek pali się o wiele mniej niż papierosów. Jedno spore cygaro zawiera ok. 14 gram tytoniu, czyli tyle ile ok. 20 papierosów oraz od 100 do 200 mg nikotyny, podczas gdy przeciętny papieros zawiera jej ok. 8 miligramów. Wypalając dziennie jedno cygaro pochłaniamy zatem równowartość szkodliwych substancji zawartych w jednej paczce papierosów.
  • Palenie cygar i fajek jest mniej szkodliwe, ponieważ nie wymaga zaciągania się. Ryzyko wystąpienia szkód zdrowotnych związanych z paleniem cygar i fajek jest takie samo, jak w przypadku papierosów, ponieważ szkodliwe substancje – mimo, że nie wciągane do płuc – są absorbowane przez organizm. Może to prowadzić do licznych chorób układu oddechowego, jamy ustnej czy serca oraz w równym stopniu co papierosy powodować raka.
  • Cygara i fajki nie uzależniają. Jedno cygaro zawiera tyle samo lub więcej nikotyny co paczka papierosów. Dym z cygar absorbowany jest szybciej przez ślinę niż dym papierosowy przez płuca, przez co nikotyna w szybszym tempie przedostaje się do organizmu. Uzależniający potencjał tej substancji jest taki sam, obojętnie czy tytoń jest wciągany do płuc czy gardła.

Szkody zdrowotne związane z paleniem fajek i cygar

Ryzyko zdrowotne związane z paleniem – czy to cygar czy zwykłych papierosów – jest związane z ilością wdychanego dymu. Dym z papierosów i cygar zawiera wiele substancji toksycznych, a różnice w poziomie ryzyka zdrowotnego wynikają z częstości palenia i stopnia zaciągania się dymem. Większość osób palących papierosy robi to każdego dnia i zaciąga się, zaś trzy czwarte palaczy cygar pali tylko okazjonalnie i nie zaciąga się. Jednak nawet w przypadku niezaciągania się, wargi i język mają kontakt z trującymi substancjami zawartymi w tytoniu. Jak wykazały badania, palenie cygar i fajek może być więc tak samo, a nawet bardziej szkodliwe niż palenie tradycyjnych papierosów. Negatywne skutki zdrowotne palenia fajek i cygar to m.in.:

  • Rak. Ludzie, którzy palą cygara regularnie, 4 do 10 razy częściej niż niepalący umierają z powodu raka jamy ustnej, krtani i przełyku. Rak jamy ustnej może rozwijać się w narządach, które mają bezpośredni kontakt z dymem – jamie ustnej, gardle i języku. U osób, które wdychają dym zwiększa się także ryzyko wystąpienia raka płuc, trzustki i pęcherza.
  • Choroby płuc. Palącym cygara i fajkę grozi dwukrotnie wyższe ryzyko uszkodzenia dróg oddechowych, które może z kolei prowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), choroby płuc obejmującej przewlekłe zapalenia oskrzeli lub rozedmy. Palenie może również pogorszyć stan osób chorujących na astmę.
  • Choroby serca. Palenie cygar lub fajki zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca i udaru mózgu. Cygara zwiększają także ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu choroby wieńcowej serca o 30%.
  • Z uwagi na fakt, że dym z papierosów i cygar zawiera wiele podobnych toksyn i czynników drażniących (takich jak tlenek węgla, nikotyna, wodorocyjanek i amoniak), jak również substancji rakotwórczych (takich jak benzen, nitrozoaminy, chlorek winylu, arszenik i wodorowęglany), to bierne jego wdychanie stwarza również zagrożenie dla zdrowia. Cygara zawierają jednak większe ilości tytoniu niż papierosy, przez co wytwarzają jeszcze więcej chorobotwórczego dymu. Tak więc przebywanie w towarzystwie osób palących cygaro czy fajkę również jest tak samo szkodliwe jak wdychanie dymu z papierosów.

Oprac. ZL, AG

Źródło: http://www.cancer.org/cancer/cancercauses/tobaccocancer/cigarsmoking
http://www.webmd.com/smoking-cessation/effects-of-smoking-pipes-and-cigars
http://www.mediweb.pl/abuse/wyswietl.php?id=1082

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *